İçeriğe atla

III. Andronikos: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
 
== İçişleri Siyaseti ==
İmparator [[II. Andronikos Palaiologos]]'un torunuydu. Gençliğinde bir kaza sonucu kardeşi ManuelManuil'i öldürünce,babası kederden ölmüş, kardeşinin ölümüne sebep olduğu suçlamasıyla dedesi tarafında tahta çıkma hakkı elinden alınınca dedesine karşı isyan edip [[Bizans İç Savaşı (1321-1328)|iç savaş]] çıkartmıştır ([[1320]]). III. Andronikos, güçlü Bizans soylularının da desteğini alarak dedesini tahttan feragat etmeye zorlamıştır (1328). Başka çaresi kalmayan yaşlı imparator tahttan çekilip 1332'de kapatıldığı manastırda ölmüştür.
 
III. Andronikos, İmparator olunca içişleri politikaları ile idarede danışmanı ''[[Megas Domestikos]]'' ("[[Bizans ordusu]] komutanı") [[VI. İoannis Kantakuzinos|İoannis Kantakuzinos]]'in öğütlerine harfi harfine uymuştur.
 
[[1329]]'da III. Andronikos geniş kapsamlı yargı sistemi reformları yapmaya girişmiştir. ''Universal Romalı Hakimler'' olarak adlandırdığı iki tane laik ve iki tane dinî yüksek hakim atamış ve bu hakimleri rüşvet almadan iş yapmayan devlet memurlarına karşı kanunları uygulamak için büyük yetkilerle donatmıştır. Ne yazık ki bu hakimlerin birkaçı da rüşvet işlerine karışmış ve [[1337]]'de azil edilerek sürgüne gönderilmişlerdir. Bu şekilde büyük yetkilerle hakim ataması kurumsal olarak Bizans İmparatorluğu'nun [[1453]]'te sona ermesine kadar yürürlükte kalmıştır. Hatta Osmanlı Kazasasker uygulamasının da bu kurumun bir devamı olduğunu iddia edenler bulunmaktadır.
102.642

düzenleme