İçeriğe atla

"III. Aleksios (Trabzon imparatoru)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme
(düzeltme AWB ile)
(düzeltme)
[[Vasilios Komnenos|Vasilios]], 6 Nisan 1340 tarihinde ölünce, ilk eşi [[İrini Paleologina (Trabzon imparatoriçesi)|İrene]] tahta geçip, çocuklarını anneleri ile beraber [[Konstantinopolis]]'e babası Bizans İmparatoru [[III. Andronikos]]'un gözetimine yollamıştır. Aleksios, Bizans sarayında büyüdü. 11 yaşına geldiğinde büyük amcası [[Mihail Komnenos|Mihail]]'ın yerine almak için Bizans İmparatoru [[VI. İoannis]] tarafından Trabzon'a gönderildi. Aleksios, şehre 22 Aralık 1349 tarihinde vardı ve Büyük Dük Niketas liderliğindeki soyluların herhangi bir muhalefeti ile karşılaşmaksızın İmparatorluğu kabul gördü. 21 Ocak 1350 tarihinde, daha sonra Trabzon Metropoliti olacak İoannis Lazaropoulos ile annesi İrene huzurunda Aleksios ismini alarak taç giydi. Azledildikten sonra Mikhail, mağara manastırı olan St.Sabas'ta keşiş olmaya zorlandı.
 
1351 yılında, VI. Yannis Kantakuzenosİoannis ile ilişkilerini, daha fazla diplomatik eylemle güçlendirdi. Öncülü İmparator Mikhail'ı 1351 yılında Konstantinopolis'e yolladı. 20 Eylül 1351 tarihinde, Bizans İmparatoru'nun akrabası [[Theodora Kantakuzini]] ile yeniden inşa edilen Hagios Eugenios Manastırında evlendi. Aleksios, çok küçük olması nedeniyle soylular tarafından kolaylıkla yönlendirileceği düşünülerek kabul görmüştü. Soyluların kendi aralarındaki rekabeti, Aleksios, başkentteki güvenliğini artırdı.
 
Genç imparator, annesi ve imparatorluğa bağlı generaller tarafından destekleniyordu. Tali soylular birer birer imparatorluk güçlerine biat ettiler. Aleksios ve sarayı, [[Türkmen]]lerle barışçıl ilişkiler kurarak durumlarını güçlendirdiler. Kızkardeşi Maria'nın (d.1328–ö. 1408), [[Akkoyunlu]] hükümdarı Fahreddin Kutluğ bey ile evlendirerek bu ilişkileri sağlamlaştırdı.
88.746

değişiklik