"Chieti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(düzeltme AWB ile)
}}
 
'''Chieti''', (Abruzzo lehcesi: ''Chijtë'') Orta [[İtalya]]'daki [[Abruzzo]] bölgesinin ve [[Chieti ili]]'nin merkezi olan şehir. Şehrin antik Grekçe ismi ''Theate'' (Yunanca: Θεατη) olup şehirde oturanlar "Theatine" olarak anılırlar.
 
== Coğrafi konum ==
Chieti şehrinin iklimi ılıman Akdeniz iklimidir. Şehir iklimi bir taraftan 20 km uzaklıkta olan Adriyatik Denizi, diğer taraftan 25–30 km uzaklıkta olan "Majella Masifi" dagları tarafından etkilenmektedir. Bu ozellik dolayisyla şehir maksimum ve minimum ısıları arasinda cok büyük fark bulunmamakta ve yine gunduz ve gece ısıları cok degisik olmamaktadır.
 
En soğuk ay olan Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6-7 °C; en yuksek 10,9 °C ve en dusuk 4-5 °C olur. En sıcak ay olan Temmuzda ortalama isi 20-21 °C olur. Kuzey Afrika'dan gelen rüzgar tesriyle gece isisi 20-21 °C olmaktadır. Yazin 45-50 gun isi maksimum 30 °C olamakta ve bu sicaklik yuksek nem ilke cok daha fazal hisedilmektedir. Fakat bazen sıcak ve kuru "Fon" rüzgarları sehrin yazlarına tesir yapmakta ve yazları "fon" estigi zamanlar isi artmakta ve nisbi nem orani dusmektedir.
 
Yağışlar Abruzzo'nun deniz sahillerinde buluna bolgelerine kiyasla cok daha fazladir ve Chieti'de yagislar guz ve kis (Ekim ve Kasim) aylarındadır. Bu aylarda şehirdeki yagislar 80-100 gun gibi kisa bir zaman araliginda oldugu için bu yagislarla birlikte büyük simsekli ve gokgurultulu firtinalar da cok gorulmektedir. Yazin ise şehir genellikle kuru ve yagissiz gecmektedir. Fakat zaman zaman, ozellikle Agustos sonlarında, Kuzey Atlantikten Alpleri asan siklonik basinc dusuklukleri dolayisiyla ogleden sonraları hava birden degisip simsekli ve gokgurultulu firtinalar ve yagmur gorulmektedir.
== Yuksek eğitim ==
 
''Chieti ve Pescara G. d'Annunzio Üniversitesi'': Chieti ve Pescara'da 1965de1965'te kurulmustur ve yaklaşık 35.000 ogrenicisi vardir. Üniversitenin Chieti Kampusu "Chieti Scala" bölgesinde kuruludur. Rektorluk ve üniversite merkezi idare bolumleri binaları ile üniversitenin 12 fakultesinden 8 tanesi (Eczacilik; Tip ve Cerrahi; Psikoloji; Beden Eğitimi; Fen Eğitimi; Matematik, Fizik ve Biyoloji ve Sosyal Bilimler) Chieti kampusunda konumludur.
 
== Resimler ==
 
[[Kategori:Chieti| ]]
[[Kategori:Abruzzo'daki şehirler ve kasabalar]]
[[Kategori:Chieti ili belediyeleri]]
[[Kategori:42° K]]
[[Kategori:14° D]]
167.486

değişiklik

Gezinti menüsü