"Tantra" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Genel düzenleme, yazış şekli: Hinduizm'i → Hinduizmi (2) AWB ile
k (kolleksiyonu → koleksiyonu)
k (Genel düzenleme, yazış şekli: Hinduizm'i → Hinduizmi (2) AWB ile)
'''Tantra''' ([[Sanskritçe]]: तन्त्र ""Sürekliliği" işaret bir [[dokuma]] anlamına gelmektedir.) Hinduizm'inHinduizmin aktif dişil Tanrıça formu olan Şakti'ye bağlı bir koludur.
 
Batılı ülkelerde ve batılı eğitimden geçmiş doğulularda Tantra büyük ölçüde cinsellikle ilişkilendirilmesine rağmen Tantra'da cinsellik son derece sıkı şartlara bağlı, Tantra'nın belirli bir kolunda uygulanan ve diğer tüm pratiklerle birlikte düşünülmesi gereken ritüelistik bir uygulamadır:
Tantrik gelenek veya Tantrika Parampara Vedik gelenek (Vaidika Parampara) ile paralel veya iç içe geçmiş görülebilir. Swami Nikhilananda Tantrik düşüncenin sadece [[Vedalar]]la değil aynı zamanda Upanişadlarla, Puranalarla ve Yoga ile de yakın bağlantısı bulunduğunu ifade etmiştir. Örneğin, Şakta Tantra'nın temel metinlerinden olan Tripura Rahasya'da "Bu metin Vedalar, Puranalar ve diğer kutsal metinlerdeki öğretilerin özetlenmesiyle oluşturulmuştur" denilmektedir.
 
Batılı ünlü Tantra araştırmacısı Arthur Avalon, Mahanirvana Tantra adlı eserinin girişinde Hinduizm'inHinduizmin ortodoks yollarından biri olan Tantra'nın Kali çağı insanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için yürürlüğe konulan Vaidika Karmakanda'nın bir gelişimi olduğu belirtilmekte ve Şiva'nın "Kali çağı insanlarının, enerjiden yoksun ve yaşamak için yedikleri yiyeceklere bağlı insanların yararlanması için, ey kutlu kişi, Kaula öğretisi verildi" dediği aktarılmaktadır.
 
== Üç Tantra Okulu ==
56.875

değişiklik

Gezinti menüsü