İçeriğe atla

El Mizan fi Tefsir'ul Kur'an: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
'''El Mizan fi Tefsir'ul Kur'an''', ([[Arapça]]:تفسير الميزان‎, söylenişi: Tefsīr-ul-Mīzān), Şii din alimi [[Muhammed Hüseyin Tabatabai]]'nin Kur'an tefsiri kitabıdır.
 
Genellikle "Mizan Tefsiri" olarak da bilinen eser, 20 ciltten oluşmaktadır. El-Mizan’ın asıl nüshası 14. yüzyılda [[Muhammed Hüseyin Tebatebayi]] tarafından [[Arapça]]’ya yazılmış<ref>[http://www.kitapyurdu.com/kitap/el-mizan-fi-tefsiril-kuran-1/27537.html El Mizan Fi Tefsir-il Kur'an 1]</ref>.
 
==Tefsirin Tanıtımı==
[[Muhammed Hüseyin Tebatebayi]] El-Mizan Tefsirinde Kur’an'ı Kur’an'la ve [[hadis]]le tefsir etti. Uzmanlara göre bu tefsir, sosyolojik, mukayeseli, felsefî ve irfanî bir tefsirdir<ref>[http://www.caferilik.com/kutuphane/book/el-mizan-tefsiri-c-1 El Mizan Tefsiri c.1 ]</ref>.
 
==Yazar==
[[Muhammed Hüseyin Tebatebayi]], [[İran]]lı [[Şii]] [[din]] alimi, [[müfessir]], [[filozof]] ve [[İslam]] ilahiyatçıdır. Tabatebayi, 1902 yılında bir [[Türk]] şehri olan [[Tebriz]]'de [[İran]]lı bir anne-babadan doğmuştur. Soyu peygambere dayandığı için 'seyyid' ünvanına sahiptir. O, beş yaşında iken annesi ve dokuz yaşındayken babasını kaybetti. İlk eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra Şiiler için önemli bir kültür merkezi sayılan [[Necef]]'e gitti. Orada zamanının pek çok ünlü hocasından ders aldı. 'Üstadım' dediği hocası ise [[Ali Kazî]]'dir. Sonrasında tekrar Tebriz'e dönse de ders vermek için Kum şehrine gitti. Burada özellikle İslam felsefesi üzerinde durdu. [[Henry Corbin]] ünlü Fransız oryantalist filozof [[İran]]’a geldi, [[Muhammed Hüseyin Tebatebayi|Allame Tebatebayi]] ile buluştu ve Allame Tebatebayi'nin derslerinden faydalanmıştır. O, 79 yaşında dünyayı terk etti, [[Kum]] şehrinde defnedildi<ref>[http://www.tabnak.ir/fa/news/73076 زندگاني عالم فرزانه، علامه طباطبايي +تصوير ]</ref><ref>[http://www.hawzah.net/fa/article/view/79029 Allamah Sayyed Muhammad Husayn Tabataba'i (1892- 1981) ]</ref>.
 
{{kitap-taslak}}
[[Kategori:Şii tefsirler]]
[[Kategori:Tefsir kitapları]]
[[Kategori:Tefsir]]
176

düzenleme