İçeriğe atla

Göçmen kuşlar: Revizyonlar arasındaki fark

Sterna_paradisaea_distr_mig.png dosyası Sterna_paradisaea_distribution_and_migration_map.png ile değiştirildi
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(Sterna_paradisaea_distr_mig.png dosyası Sterna_paradisaea_distribution_and_migration_map.png ile değiştirildi)
Göç sırasında göçmen kuşların bir kısmı gündüz, bir kısmı ise gece uçarlar. Bunun yanı sıra yüzerek göç edenler de vardır. Böceklerle beslenen küçük kuşlar ve [[ördekler]]in çoğu gece yol alır. [[Arıkuşu|Arı kuşları]], kırlangıç ve kırlangıç benzeri kuşlar da gündüzleri uçarlar. [[Sığırcık]]lar 4000-5000 bireylik gruplar halinde göç ederler. [[Kartal]] ve [[atmaca]] gibi [[yırtıcı kuşlar|yırtıcılar, yalnız ve topluluklar halinde göçe katılırlar.
 
[[Dosya:Sterna paradisaea distrdistribution migand migration map.png|thumb|280px|deniz kıyı kırlangıçlarının göçmen yolları]]
Gündüzleri birbirini gören hayvanlar, geceleyin de seslerle birbirinden ayrılmazlar. Kırlangıçlar hayatlarını sıcak bölgelerde geçirirler. Kuzey yarımkürede üredikten sonra kışlamak için Temmuz-Eylül arasında güney yarımküreye göç ederler. Yurdumuzda yaşayan kırlangıçlar Nisan ayında iklimimize geri dönerler. [[Leylek]]ler, ülkemize Mart ayından itibaren gelmeye başlarlar. Ağustos sonunda büyük topluluklar halinde, Güney Afrika'ya göç ederler. [[Deniz kırlangıçları]], senede iki defa kuzey kutbunda yumurtladıktan sonra kışı geçirmek için güney kutbuna uçarlar. Uzun kanatlı [[yelkovan kuşları]], güney yarımküreye mahsus göçmen kuşlardır. Üreme bölgeleri olan [[Avustralya]]'nın güneyinden göç ederek, Kuzey Pasifiğin kutup bölgesine gelirler. Gidiş-dönüşü 30.000 km'yi bulan bu göçe 10 milyon civarında kuş katılır. En uzun göç yolunu, [[deniz kıyı kırlangıçı]] (''Sterna paradisaea'') kateder. Kuluçka bölgesi olan Kuzey [[Kanada]] kıyılarından sonbaharda göçe başlar. Atlantik'i geçerek Batı Afrika kıyıları boyunca uçarak kışı geçireceği bölgelerine inerler.
 
53.788

düzenleme