İçeriğe atla

"Pratt & Whitney" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
| intl =
}}
'''Pratt & Whitney''' (kısaca: ''P&W'') bir Amerikan Havacılıkhavacılık ve Uzayuzay şirketidir, merkezi [[Hartford (Connecticut)|Hartford]], [[Connecticut]]'tadır. [[United Technologies Corporation]] (UTC)'ye bağlı bir kuruluştur. Pratt & Whitney'in uçak motorları hem sivil havacılıkta hem de askeri havacılıkta yaygın olarak kullanılır.
havacılıkta hem de askeri havacılıkta yaygın olarak kullanılır.
 
Şirket 1860'ta [[Francis Pratt]] ve [[Amos Whitney]] tarafından Hartford şehrinde araç-gereç, tarım ve ziraat ve [[Amerikan İç savaşı]] döneminde silah üretici bir şirket olarak kurulmuştur. 1925 senesinde, [[I. Dünya Savaşı]]nda pilot olan [[Frederick Brant Rentschler]], kendisi ilk uçak motorunu üretmek için sermaye ve üretim tesisi ararken bu şirketle tanışır. İşbirlikleri, bugün Pratt & Whitney Aircraft Company adı altında bilinen şirketle sonuçlanır.
 
1929'da bu şirket [[Boeing]], [[Sikorsky]] ve diğer şirketlerle birlikte '''[[United Aircraft and Transport Corporation''']] Holding´i kurarlar. Piyasa payları ve tekelci konumları Amerikan Kartel Kurumu tarafından 1934'te bu şirketin tekrar parçalanmasına sebep olur.
 
== Tarihçe ==
* [[Pratt & Whitney PW6000|PW6000]] [[Turbofan]], [[Airbus A318]].
 
Sivil yolcu uçak motorları yanı sıra, [[Lockheed]], [[McDonnell Douglas]]/[[Boeing]] için savaş uçağı ve helikopter motorları, yüksek yeterlikli pompalar, [[Space Shuttle]] için ''Booster'' ([[güçlendirici itici (füze bilimi)|güçlendirici itici]]) roketleri, Centaur roketleri için parça ve enerji üretimi için gaz türbinleri üretilir.
yeterlikli pompalar, [[Space Shuttle]] için ''Booster'' ([[güçlendirici itici (füze bilimi)|güçlendirici itici]]) roketleri, Centaur roketleri için parça ve enerji üretimi için gaz türbinleri üretilir.
 
[[Rolls-Royce]] ve diğer şirketlerle ortak [[International Aero Engines]] (IAE) V2500 uçak motoru üretilir.
[[Kategori:Motor üreticileri]]
[[Kategori:Formula 1 motor üreticileri]]
[[Kategori:Connecticut'ta kurulan oluşumlar]]
[[Kategori:1925'te Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan oluşumlar]]
<!--[[Kategori:1860'ta kurulan şirketler]]-->
167.486

değişiklik