"Patroklos" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
3.818 bayt çıkarıldı ,  2 yıl önce
Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi
(Patroklos'un destandaki savaşın kaderini nasıl etkilediğini belirtmek için bazı ayrıntılar ekledim. Eklemeleri ve çıkarmaları yaparken bizzat kitaptan inceleyerek yaptım, bu yüzden yaptığım değişiklik incelenirken buna göre değerlendirilmesini rica ediyorum!)
(Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
 
[[İlyada]]'da '''Patroklos''' sürekli [[Akhilleus]] ile beraberdir. Ona çeşitli öğütler vererek yol gösterir.
[[Akhilleus]] öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, '''Patroklos''' onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır. [[Agamemnon]]'un gönderdiği elçileri kabul eder ve küskün arkadaşının takındığı tavrı belli etmemeye çalışır. Fakat savaşta Akhalar zor duruma düşmüştür, birçok lider yaralıdır. '''Patroklos''' ise bu duruma dayanamaz ve [[Akhilleus]]'tan silahlarını ister. [[Akhilleus]]'un yerine kendisi savaşacaktır ama Akhilleus ona Truva kente kadar yaklaşmamasını, yalnızca Troyalıları Akha gemilerinin yakınından, sahilden uzaklaştırmasını söyler. [[İlyada]]'nın '''Patroklos''''un yiğitliklerine ayrılmış XVI. bölümünde sayısız Troyalı öldürür, bu arada bir kehanete göre [[Zeus]]'un oğlu [[Sarpedon]]'un kaderi '''Patroklos''''un elinden can vermektir. [[Apollon]] (veya Apollo), Zeus'un sözüyle '''Patroklos''''un yaptığı bu kıyıma son verir. Şöyle geçer destanda: <nowiki>''</nowiki>Zorlu kargaşalıkta Phoibos Apollon çıktı karşısına, Patroklos kalabalıkta görmedi tanrının yürüdüğünü, koyu bir bulutla örtülmüş geliyordu. Tanrı geldi, arkasında durdu, elinin ayasıyla vurdu sırtına, geniş omuzlarına, yiğidin o vakit karardı gözleri.<nowiki>''</nowiki><ref name=":0">Homeros - İlyada (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)</ref> Ondan sonra Apollon, Patroklos'un miğferini çıkarır, omzundan zırhını çözer, Patroklos'un mızrağı elinde kırılır, kalkanı düşer, donakalır. Daha sonra Truva erlerinden Euphorbos sırtına mızrak saplar ama Patroklos'u öldüremez ve kaçar. [[Hektor Patroklos]]'ula görür, mızrağını karnına saplayarak canını alırçarpışır ve <nowiki>''</nowiki>zaferinden<nowiki>''</nowiki> böbürleniröldürülür. '''Patroklos''' son nefesini verirken Hektor'a ölümünün yakın olduğunu söyler, şöyle der ona: <nowiki>''</nowiki>Beni asıl öldüren uğursuz kaderle Leto'nun oğlu (Apollon), insanlardan da beni Euphorbos vurdu, sen üçüncü geliyorsun dur hele. Bak sana diyeyim iyice kafana koy bunu: Sen de yaşayacak değilsin uzun zaman, ölüm, zorlu kader duruyor senin de başında, Akhilleus'un, Aiokosoğlu'nun elinden tepeleyecek seni<nowiki>''</nowiki>. [[Akhilleus]] ise buo aradasırada barakasında barakasındadırdinlenmektedir ve olup bitenlerden haberi yoktur. O sırada Patroklos'un cesedini almak ve onun taşıdığı [[Akhilleus]]'un silahlarına sahip çıkmak için korkunç bir boğuşma başlar. Akhalar, '''Patroklos''''un cesedini almak için çok çaba gösterir fakat '''Patroklos''''un ölüsünü Troyalılara kaptırırlar. Hektor, Patroklos'un üzerinden savaş ganimetini olarak silahlarını alır ve onu ölüme getirecek silahları kuşanır. Menelaos, [[Nestor]]'un oğlu [[Antilokhos]]'u kötü haberi vermek için [[Akhilleus]]'a yollar. Ölünün başında çatışma bu sırada hala devam eder, çatışmanın sonucunda Akhalar ölüyü kurtarmayı başarırgetirir. O sırada Antilokhos, [[Akhilleus]]'un yanına varıp haberi vermiştir, Akhilleus'un da yası şöyle dile getirilir:
[[Dosya:Antoine Wiertz - 19th C - Battle of the Greeks and Trojans for the corpse of Patroclus - KMSKA 1183.jpg|thumb|Akhalar ve Troyalıların Patroklos'un cesedi için verdikleri savaşı gösteren temsili resmi|left]]
 
''<nowiki>''</nowiki>Böyle'' ''dedi'', [[Akhilleus]]'u ''kapkara ''bir ''yas ''bulutu kapladı''. ''İki eliyle'' aldı ocağın'' küllerini'', döktü ''başının üstüne,'' kirletti'' güzelim'' yüzünü''.'' ''Sonra'' uzandı'' boylu'' boyunca'' tozun'' toprağın'' içine,'' elleriyle'' çıkarıp kopardı'', kirletti saçlarını''.<nowiki>''</nowiki>''<ref name="ref570" />
 
[[Akhilleus]] annesi [[Thetis]]'i çağırır, yeni silahlar ister ve annesini bu silahları alması için demirci tanrı [[Hephaistos]]'a gönderir. Yeni silahlar eline geçtikten sonra savaşa katılır. [[Akhilleus]], [[Hektor]]'u öldürür ve böylece '''Patroklos''''un öcünü almış olur, cesedini de Troyalıların elinden kurtarır, ama Patroklos bununla yetinmez, ruhu [[Akhilleus]]'a görünüp gömülmek istediğini, kemiklerinin arkadaşına yarılmış altın çanakta korunması gerektiğini bildirir. [[Akhilleus]]'ta dostuna şu şekilde cevap verir:
[[Akhilleus]]'un ağlayışını, çığrışını annesi Thetis duyar, yanına gelir. Yakınır Akhilleus Agamemnon'a olan öfkesinin onu çileden çıkardığını söyler sonra da şöyle der: <nowiki>''</nowiki> Ama yeter artık bunca öfke, bırakalım geçmişi olan oldu, gemlemek zorundayız göğsümüzdeki yüreğimizi, Hektor'la karşılaşmaya gideceğim şimdi, sevgili dostumun canını alanla...<nowiki>''</nowiki>.<ref name=":0" /> Thetis de şöyle karşılık verir: <nowiki>''</nowiki> Doğru bu sözün yavrum, doğru, ayıp değil yorgun dostlarını ölümden korumak. Ama senin güzel silahların Troyalıların elinde... Sakın girme, karışma Ares'in kargaşalığına görmeden benim bir daha buraya geldiğimi. Şafak söküp gün doğunca gelirim ben, Hephaistos'un yaptığı güzel silahları getiririm sana.<nowiki>''</nowiki> <ref name=":0" />Ondan sonra Thetis gider Hephaistos ve eşi (Homeros'a göre) Kharis'in evine. Hephaistos, Thetis'in ona daha önce iyilik yaptığını, topal olduğundan dolayı annesinin onu saklamak istediğini, Thetis ile Eurynome'un onu 9 yıl yanlarından tuttuğunu söyler. Thetis olanları anlatır Hephaistos'a ve oğluna zırh, kalkan, miğfer yapmasını ister. Hephaistos bir kalkan yapar ve ona işlemeler yapar ki, Homeros bu işlemeleri sayfalarca anlatır, daha sonra Hephaistos bir dizlik yapar, sorguçlu bir miğfer yapar. Şafakla beraber Thetis bunları Akhilleus'a götürür. Tanrı elinden çıkmış zırhları annesi önüne koyduktan sonra Akhilleus, ona Patroklos'un ölüsünün çürümesinden endişelendiğini söyler. Thetis, Patkroklos'un burnundan tanrıların ölümsüzlük veren besinleri ambrosia ve nektardan damlatır cesedi çürümesin diye. Akhilleus ordu arasında yürür, Akhalar toplanır, toplantıya otururlur, Akhilleus Agamemnon'a öfkesinden vazgeçtiğini, savaşa döneceğini söyler. Agamemnon Zeus ve Helios'a bir domuz kurban eder, yemekler yenir. Yemekler yendikten sonra ordu toplanır, silahlar kuşanır, muharebeye yürür. [[Akhilleus]], kargaşa arasında [[Hektor]]'u bulur ve dövüşlerinde onu alt eder ve böylece '''Patroklos''''un öcünü almış olur. Patroklos'un ölümünün kadere etkisi, Akhilleus'un savaşa dönmesini sağlayarak savaşta dönüm noktası olur. Patroklos bununla yetinmez, ruhu [[Akhilleus]]'a görünüp gömülmek istediğini, kemiklerinin arkadaşına yarılmış altın çanakta korunması gerektiğini bildirir. [[Akhilleus]]'ta dostuna şu şekilde cevap verir:
 
''<nowiki>''</nowiki>Buraya'' ''ne'' ''geldin'', ''iki gözüm'', ''bütün bunları ne söylersin bana?'' ''Bilmiş ol yapacağım her dediğini,'' ''hadi yaklaş bana sarılalım'' ''birbirimize,'' bir'' ''ancık'' ''da'' ''olsa'' ''ağlayayım'' ''doya'' doya''. ''Böyle'' dedi'' ''uzattı'' ''dost'' ellerini'', ''ama hiçbir şey tutamadı eliyle,'' ruh kaçmıştı'' bir ''duman'' ''gibi ''yerin altına ''ıslık çala çala.<nowiki>''</nowiki>''<ref name="ref570" />
 
[[Akhilleus,]] '''Patroklos''''un anısına araba yarışı, güreş, yumruk dövüşü, okçuluk gibibirtakım yarışmalar düzenler, kazananlara da ödülllerdüzenlemek veririster. Bunun için savaşa bir süre ara verilir. Patroklos'un cenaze töreninden sonra [[Primaos]], [[Akhilleus]]'tan [[Hektor]]'un cesedini istemeye gider. İlyada, Hektor'un cenaze töreni ile biter.
 
{{Yunan mitolojisi}}
24.059

değişiklik

Gezinti menüsü