İçeriğe atla

"Stephen (İngiltere kralı)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
k
(düzeltme AWB ile)
== Stephen'in İngiltere Krallığı, isyanlar ve "Anarşi" dönemi ==
{{düzenle-tr}}
I. Henry 1135'te ölünce İngiltere Krallığı sanki kapanin elinde kaldi. Kizi ve guya mesru varisi olan Imparatorice Matilde kocasi Geoffrey Anjulu ile Fransa'da bir isyan bastirmaklabastırmakla mesguldu ve onlarn tarafından olan ilerigelen İngiltere asilleri ya bu isyanla ugarsmakta idiler ya da I. Henry'nin Fransa'da Normandiya'da olacak cenaze trenini beklediler. Stephen'in agabey I. Theobald da daha guneydegüneyde Blois'da idi. Fakat Stephen Mans kenarindna olan Bolougne limanindalimanında idi. Stephen hemen bir gemi ile kendine baglibağlı subay ve askerlerle İngiltere'ye gecti. Orada Norman krallarinkralların kilise uzerindekiüzerindeki etkilerini azaltamak isteyen kucukküçük kardesikardeşi Winchester Baspikoposu olan Henry Bloisli'nin destegini aldi. İngiltere'de onemliönemli bir kilise hiyerarsisi basindabasında olan kardesikardeşi Stephen'in
dayisi I. Henry'ye Imparatorice Matilda'yi tahta gecireceginegeçireceğine dair yaptigiyaptığı yeminin dinsel olarak hic onemiönemi olmadiginiolmadığını ve bir ulke icindeiçinde asayisli sulh ve sukunun devam ettirilmesinin bos bir yeminden çok daha onemliönemli oldugunuolduğunu ona boldirdi. Stephen 8 Aralik'ta Londra'ya gecti ve ertesi hafta İngiltere Krallığı'ni eline gecirmekgeçirmek iciniçin gereken her turlu islem ve hareketleri organize etmekle ugrasti. Kandini İngiltere Krallığı kralı ilan etti; gelenksel olarak Londra ahalisinin kral secme hakkini da kullandirilarakkullandırılarak Londra halkihalkı tarafindnatarafından krallığı onaylandionaylandı ve 22 Aralik 1135'te yapilanyapılan dinsel tac giyme toreni ile İngiltere kralı oldu.
 
Stephen'in karllikkrallik donemidönemi basindabaşında basarili oldu. İngiltere'ye Iskocyaİskoçya kralı I. David, Galler isyancilariisyanciları ve Imparatorice Matilda'nin kocasi I. Geodfrey Anjulu'nun saldirilarisaldırıları Stephen ve ordusu tarafından geri puskurtuldu. 1138'de Impartorice'nin yariyarı erkek kardesikardeşi Robert Glouceterli'nin ayaklamnmasininayaklamnmasının bastirlmasibastirlması birz zor oldu. 1139'da ise Impartorice Matilda ve kocasi Geoffrey Anjulu'nun guclu saldirisisaldırısi basarili oldu. Karikoca GuneybatiGüneybatı ngiltere'yi ellerine gecirdilergeçirdiler ve buradan Steohen'in kral olamayip gaspci oldugunuolduğunu ilan ettiler. 1141'de Stephen'le yaptiklariyaptıkları "Lincoln Muharebesi"'ni kazanip Stephen'i esir aldilar. Fakat Robert Gloucesterli Stephen'i tutan ve karisi Matilda Bolougnelu, kucukküçük kardesikardeşi piskopos henry Bloisli ve William Ypresli bir asker komutasindakomutasında olan orduyla yaptigiyaptığı "Winchester Hezimeti" adı verilen muharebesi kaybetti ve Kral Stephen taraftaerlarinintaraftaerlarının eline esir dustu. Kral Stephen ile Robert Gloucester esir degistokusudeğiştokuşu ile tarfflarinataraflarına geri dondulerdöndüler. Fakat bu bir tarafta Stephen ve digerdiğer tarafta Impartorice Matilda ve Geoffrey Anjulu arasında yapilanyapılan savaş hiçbir tarfa ustunüstün gelmeden devam edip gitti ve İngiltere halki yerel asillerin hic yasaya ve adete bakmadan istediklerini yapar hale geldikleri iciniçin bu savaştan büyük zararlar gordugördü. Bu gayet kanunsuz catisma doneminedönemine "Anarsi" adı verildi. 31 Ekim 1147'de Imparatorice'nin en yetenekli taraftari olan Richard Gloucesterli oldu. Bunun uzerineüzerine Impartorice Matilde Framnsa'ya Anju topraklarinatopraklarına cekildiçekildi ve İngiltere'deki catismalar hafiflesti. Imparztorice Matilda 3 Mayis 1151'de oldu ve "Feversahm Manstiri"'na gomuldu.
 
<!--