"Chieti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
Chieti şehri [[Roma]]'nın 200 km kuzeybatısında, merkezi-doğu Abruzzo'da, 330m rakımlı olan, kuzeyinde "Pescara Nehri" vadisi ve güneyde "Alento Nehri" vadisi bulunan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Hem [[Adriyatik Denizi]] sahillerine yakınlığı; hem "Majella Masifi" ve "Gran Sasso Masifi"'ne yakınlığı ile çok zengin ve değişik dağlık manzaraları olduğu; hem de İtalya'nın ana ulaşım ağı üzerinde olması dolayısıyla sehrin coğrafi konumu çok uygun bir mevkidedir. Şehir Adriyatik Denizi ve [[Apeninler]]'deki kuzey-güney yönlü önemli tren hatları ve merkezi İtalya'da Adryiyatik tarafında bulunan A14 ve A25 otoyolları üzerindedir.
 
Şehir iki bölümden oluşmaktadır: "Yukarı Chieti (Alta Chieti)" ve Chieti Scalo. "Yukarı Chieti" şehrin en eski mahallelerinden oluşup şehrin orijinal olarak kurulduğu tepenin üzerinde bulunup birçok yüzlerce yıllık tarihsel kalıntıları ve tarihsel yapıları ihtiva etmektedir. "Chieti Scalo" şehrin yeni mahallelerini kapsamakta ve şehrin ticari merkezi ve universitesiüniversitesi bu bölümde bulunmaktadır.
 
== İklim ==
== Demografi ==
 
Chieti'nun nüfusu (31.12.2009 tahminleri itibarıyla) 51.010 kişi olup nüfus yoğunluğu 945 kişi/km² olur. 19. ve 20. yy/da sehir nüfusunun gelişimi şu gösterimde incelenebilir:<ref>Kaynak Italyancaİtalyanca Wikipedia [http://it.wikipedia.org/wiki/Chieti] ve Ispanyolcaİspanyolca Wikipedia [http://es.wikipedia.org/wiki/Chieti] ''Chieti'' maddeleri</ref>
 
<small>''Kişi''</small>
== Yuksek egitim ==
 
''Chieti ve Pescara G.d'Annunzio UniversitesiÜniversitesi'': Chieti ve Pescara'da 1965de kurulmustur ve yaklasik 35.000 ogrenicisi vardir. Universitenin Chieti Kampusu "Chieti Scala" bölgesinde kuruludur. Rektorluk ve universite merkezi idare bolumleri binalari ile universitenin 12 fakultesinden 8 tanesi (Eczacilik; Tip ve Cerrahi; Psikoloji; Beden Egitimi; Fen Egitimi; Matematik, Fizik ve Biyoloji ve Sosyal Bilimler) Chieti kampusunda konumludur.
 
== Resimler ==
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
* [http://it.wikipedia.org/wiki/Chieti Italyancaİtalyanca Wikipedia "Chieti" maddesi] {{it icon}}
 
== Ayrıca bakınız ==
824.984

değişiklik

Gezinti menüsü