İçeriğe atla

"Otho" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  3 yıl önce
düzeltme AWB ile
(→‎Gençliği: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
Nero [[cognomen]]'i halkın bağrışları arasında ona tevdi edildinde kabul etti ya da kabul etmiş gibi göründü, kimileri onun göreceli gençliği ve dış görünüşünün kadınsılığı ile kaybettikleri gözdelerini hatırlamışlardı. Nero'nun heykelleri yeniden dikildi, azat edilmiş köleleri ve ev halkından görevliler işlerine iade edildi ve Altın Ev'in bitirilmesi niyeti ilan edildi. Aynı zamanda daha ağır başlı ve saygıdeğer vatandaşların korkuları Otho'nun adaletli yönetim niyetinin liberal sözleriyle ve sadık Galba taraftarı atanmış Konsül, [[Marius Celsus]]'a karşı sağ görülü merhameti ile teskin edildi.
 
Ancak Otho'nun politikasındaki her gelişme önceden, Otho tarafından Galba'nın özel yazışmaları okunarak kontrol edildi ve birkaç lejyon tarafından imparatorluğu ilan edilen, Aşağı [[Rhine]] eyaleti orduları komutanı [[Vitellius]]'un [[GermanyaCermanya]]'daki devriminin yayıldığını ve İtalya üzerine yürüyüşe başladığını fark etti. Otho'nun İmparatorlupu paylaşma yönündeki boşuna bir gönül alma denemesinin Vitellius tarafından reddedilmesi üzerine Otho, beklenmeyen bir dinçlikle savaş hazırlıklarına başladı. Uzak eyaletlerde, yönetimini kabul etmiş olanlardan biraz destek beklenebilirdi ama [[Dalmatia]], [[Pannonia]] ve [[Moesia]] lejyonları onun tarafında olmaya istekliydiler, pretorian cohort'ların kendileri oldukça kuvvetli bir güçtü ve becerikli [[Roma Donanması]] ona İtalyan denizlerinin hakimiyetini veriyordu.
 
Donanma önce [[Liguria]]'nın koruması için sevk edildi ve [[14 Mart]]'ta Otho, şaşırmadığı kehanet ve kerametlerle, Vitellius'un birlikleri İtalya'ya girmeden önce durdurmayı umut ederek askerlerinin başında kuzeye doğru yürüyüşe başladı. Ama bunun için çok geç kalmıştı ve yapabileceği tek şey kuvvetleri Placentia'ya göndermek ve [[Po Nehri]] hattını tutmaktı. Otho'nun yetenekli muhafızları [[Placentia]]'yı [[Aulus Caecina Alienus]]'a karşı başarılı bir biçimde savundular ve generali [[Cremona]]'ya geri çekilmeye mecbur bıraktılar. Ancak [[Fabius Valens]]'in gelişi olayın gidişatını değiştirdi.