"Harold Macmillan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
Amerikan nükleer füzelerinin İngiltere'de konumlandırılması böylece ülkesinin nükleer caydırıcılık kazanması için [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] ile müzakere yaptı. [[1962]]'de Nassau Antlaşması ile Polaris füzelerini almayı başardı. Bu anlaşmaya kızan [[Fransa]] [[başkanı|Devlet başkanı]] [[de Gaulle]], İngiltere'nin [[Avrupa Ekonomik Topluluğu|AET]] üyeliğini veto etti.
 
İngiltere, ABD ve [[Sovyet Sosyalist CumhuriyetlerSovyetler Birliği|SSCB]] arasında 1962'de imzalanan Nükleer Testlerin Kısmen Yasaklanması antlaşmasının mimarlarındandı.
 
Macmillan, [[Süveyş Krizi]] sonrasında soğuyan ABD-İngiltere ilişkilerini düzeltmek için çaba harcadı ve başarı sağladı. Avrupa ülkelerine yakınlaştı, AET'ye geç de olsa üye olmak için çaba gösterdi. Başbakanlığı döneminde [[Afrika]]'daki İngiliz sömürgeleri bağımsızlıklarını kazanmaya başladılar. [[1957]]'de [[Gana]], [[1960]]'da [[Nijerya]] ve [[1963]]'de [[Kenya]] bağımsız oldu. Ancak [[Orta Doğu]]'daki İngiliz siyaseti müdahaleci olmaya devam etti. [[Irak]]'a ve [[Umman]]'a müdahale edildi.

Gezinti menüsü