İçeriğe atla

"Dadı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

asıl madde oluşturuldu
(Hedda Gabler (eski), Dadı sayfasını Dadı (anlam ayrımı) sayfasına taşıdı)
 
(asıl madde oluşturuldu)
Etiket: Kaldırılan yönlendirme
[[Dosya:Cassatt Mary Nurse and Child 1896-97.jpg|küçükresim|[[Mary Cassatt]] tarafından çizilen ve bir çocukla dadısının resmedildiği tablosu.]]
#YÖNLENDİRME [[Dadı (anlam ayrımı)]]
'''Dadı''', evlerde [[çocuk|çocuğa]] bakan kimse. Geleneksel olarak dadılar büyük hanelerde çalışır ve doğrudan evin hanımefendisine izahat verir. Günümüzde modern dadılar, evdeki diğer işçiler gibi koşullara ve işverenlerinin kararlarına bağlı olarak yatılı veya gündüz olarak çalışırlar. Çocuk bakımında uzmanlaşmış birçok [[iş bulma kurumu]] bulunmaktadır.
 
Dadılar diğer çocuk bakıcılarından biraz farklıdır. Bir çocuk bakıcısı, kendi evinin dışında ve küçük bir işletmeda çalışır; yaşadıkları ülkeye bağlı olarak devlet izni gerekli olabilir veya olmayabilir. Çocuğun bakımında anneye yardımcı olan kimse evde yatılı kalabilir ya da sadece gündüz çalışabilirken çocuk bakımının yanı sıra ev işlerinde de evin hanımına yardımcı olur. ''[[Au pair]]'' terimi yurt dışından gelen, ev sahibi ailede yaşayan ve çocuk bakımında yardımcı olurken yerel kültürü ve dili öğrenen eğitimsiz bir genç kadın (veya bazen de erkek) için kullanılmaktadır. [[Mürebbiye]] ise bir çocuğun eğitim ve bakımıyla görevlendirilmiş kadındır ve genellikle öğrencilerinin konaklarında kalırlar ve ailenin bir ferdi olarak kabul edilirler.
 
== Tarihi ==
 
19. ve 20. yüzyılın başlarında dadılık için genelde "hemşire" (''nurse'') kullanılmaktaydı ve birçok çocuk bakımı işinde olduğu gibi kadınları kastediyordu. Aslında işe alınan kadının bebeği emzirmesi beklenirdi bu da [[süt annelik]] (''wetnurse'') olarak bilinirdi. Dadılar, tüm dünyada [[Sömürge imparatorluğu|Avrupa sömürge imparatorluklarının]] yöneticilerinin evlerinde mevcuttu. Avrupalı idari görevlilerinin çocuklarının yerli kadınların bakımına emanet edilmesi sömürge toplumun karakteristik bir özelliğiydi. Sömürge dönemindeki dadılar, görev sürelerine bağlı olarak birden fazla kuşakla ilgilenerek hayatlarını çoğunlukla çocukluktan yaşlılığa kadar efendilerinin evlerinde geçirirdiler. İdari görevliler "yurtlarına" ya da başka bir koloniye gönderildiğinde bu dadılar aileyle birlikte kendi ülkelerinden ayrılması az yaşanır olay değildi.
 
== Dış bağlantılar ==
* {{CommonsKat-ufak|Nannies}}
 
{{Authority control}}
 
[[Kategori:Çocuk bakımı meslekleri]]
[[Kategori:Çocuk bakımı]]
[[Kategori:Cinsiyete dayalı meslekler]]
[[Kategori:Ev işi]]
35.517

düzenleme