İçeriğe atla

"IV. Otto (Kutsal Roma imparatoru)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(düzeltme)
 
== Biyografi ==
 
Otto, [[Aslan Heinrich]] ([[Bavarya Dükü]], [[Saksonya Dükü]]) ve [[Matilda (İngiltere)|Matilda Plantagenet]]'ın oğulları olarak [[Normandiya]]'da doğdu.
 
İngiltere'de dedesi [[II. Henry (İngilterİngiltere kralı)|II. Henry]]'nin korumasında büyüdü. Otto, [[I. Richard (İngiltere)]]'ninın arkadaşı oldu. 1196 yılında Poitou Kontu yapıldı. Richard'ın tarafından [[Fransa]]'ya karşı yapılan savaşa katıldı.
 
[[VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)|VI. Heinrich]]'nunin ölümünden sonra imparatorluktaki bazı prensler onun kardeşi [[PhilipPhilipp (Swabiavon Dükü)Schwaben]]'i 1198 Mart'ında kral seçtiler. [[III. İnnocentius|Papa III. Innocentiusİnnocentius]] altındaki papalık zayıf imparatorluktan masraflardaki genişletme etkisi fırsatını yakaladı ve Otto yararına cennet ve dünya hareketini başlattı. Bu aileye Hohenstaufen hanedanınca daima karşı olunmuştu. Otto, kendisini Innocentius'in yapacağı taleplere karşı bağış vermeyi istekli buluyordu. Hohenstaufen hanedanına karşı olan o prensler ayrıca Richard (İngiltere) ile başlamasına (Welf hanedanından bir üyenin olması yerine) karar verdiler. Otto'nun ağabeyi V. Heinrich, o sırada [[Haçlı Seferi]]'ndeydi. Ve böylece seçim Otto'ya düştü. Papalık favorisi, (kısa süre içinde tüm imparatorlukta tanıtıldı) [[9 Haziran]] [[1198]] tarihinde [[Köln]]'de kuzey Almanya prensi tarafından Almanya Kralı seçildi. Otto, [[Aachen]]'de kontrolu ele aldı ve kendisine imparatorluk sarayında Köln başpiskoposu Adlof tarafından [[12 Temmuz]] [[1198]] tarihinde taç giydirildi. Taç giydirilmesi sahte imparatorluk alametleriyle yapıldı. Çünkü gerçek materyaller Staufen'in elindeydi.
 
Otto'nu seçimi imparatorluğu İngiltere ve Fransa arasındaki savaşın içine çekti. Çünkü Otto İngiltere tarafından destekleniyordu. 1200-01 de Papa Innocentius Otto'yu yasal kral olarak tanıdığını ilan etti. Dönüşünde Otto, papalığın İtalya'daki çıkarlarını koruyacağına dair söz verdi. Sonraki yıllarda Otto'nun pozisyonu İngiltere'nin Fransa karşısında yenilmesinden dolayı zayıflıyordu. Otto bu nedenle İngiltere'nin finansman desteğini kaybetti. Birliğindeki pek çoğu, kardeşi Henrich de dahil taraf değiştirerek Philip yanına geçiyordu. Otto, Filif'le [[Wassenberg]] yakınında [[27 Temmuz]] [[1206]] yılında yaptığı muharebyi kaybetti ve yaralandı. Ve bunu takiben papanın desteğini kaybetti. Otto, Braunschweig yakınındaki arazisine geri çekilmeye zorlandı.
87.632

değişiklik