İçeriğe atla

2008 Ludwigshafen yangını: Revizyonlar arasındaki fark

düzen, öksüz değil artık
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Rapsar, 3 Şubat 2008 Ludwigshafen yangını sayfasını 2008 Ludwigshafen yangını sayfasına taşıdı: bu kadar detaya girilmiyor, karışacak başka madde yoksa)
(düzen, öksüz değil artık)
{{Öksüz|date=Nisan 2017}}
 
[[Dosya:Jaegerstrasse Ludwigshafen 1.jpg|thumb|200px|Yangının gerçekleştiği bina]]
'''Ludwigshafen yangını''', [[3 Şubat]] [[2008]]'de [[Almanya]]'nın güneybatısındaki [[Ludwigshafen]] kentinde bir Türk'ün evinde çıkan yangın.
 
'''Ludwigshafen yangını''', [[3 Şubat]] [[2008]]'de [[Almanya]]'nın güneybatısındaki [[Ludwigshafen]] kentinde bir Türk'ün evinde çıkan yangın.
 
Yangında 9 [[Türkler|Türk]] öldü, ölen Gaziantepli aile Alevi Bektaşi Dergahı'na bağlıydı. Yangında 60 kişi yaralanmasıyla sonuçlanmış ve itfaiye görevlilerinin 26 saat süren çalışması sonunda söndürülebilmiştir.<ref name="VOA">[http://origin.www.voanews.com/turkish/2008-02-05-voa15.cfm Ludwigshafen yangını soruşturuluyor] VOA</ref> Yangının çıkış nedeni hakkında oluşan şüpheler sonucunda 50 kişilik bir araştırma heyeti kurulmuş, Türkiye ise 4 emniyet görevlisinden oluşan bir heyeti yangını araştırmak üzere Almanya'ya göndermiştir. Türkiye'nin araştırma heyeti göndermesi Alman Die Welt gazetesinde "Türk Güvensizliği" başlığıyla yayımlanan haberde Alman makamlarına olan güvensizliğin sonucu olduğunu iddia etmiştir.<ref name="NTVMSNBC">[http://www.ntvmsnbc.com/news/434693.asp Almanya’da yangın soruşturması büyüyor ] NTVMSNBC</ref>