İçeriğe atla

Meşru müdafaa: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(-Kaynaksız şablonu, 2 adet kaynak var)
(düzeltme AWB ile)
 
== Meşru müdafaa biçimleri ==
Savaş sanatları, meşru müdafaa stratejilerinde kullanılabilmektedir; ancak [[Batı]] ülkelerinde özellikle şiddetin dozunun fazla yaşandığı ülkelerde geleneksel savaş sanatlarının öğrenimlerinin uzun olduğu ve fazla tecrübe gerektirdiği, pratik olmadığı gibi gerekçelerle modern, savaş sanatlarından belirli tekniklerin bir araya getirildiği kendini savunma stratejileri geliştirilmektedir.
 
Meşru müdafaada en temel ilke fiziksel karşılaşmadan kaçınmaya çalışmak ve ancak mecbur kalındığı takdirde gösterişe kaçmadan, güç ispatına girişmeden olabilecek en hızlı şekilde saldırganı bertaraf etmektir.
 
Savaş sanatları içinde müdafaa açısından en pratik olduğu düşünülen teknikler çalışmalarını tam temaslı ''(İng.: full contact)'' gerçekleştiren dövüş sanatlarıdır. Bunlardan bazıları; [[Muay Thai]], [[Boks]],[[Güreş]],[[Judo]],Brazilian Jiujitsu ve [[Tam temaslı Karate]] stilleri olan[[Kyokushinkai]], [[Ashihara]] ve Enshin gelmektedir. Ayrıca [[Vacón]], [[Kick Boks]], [[Jieishudan]], [[Pars Tactic Defence]], [[Krav Maga]], [[Wakazamurai]],[[Sayokan]] gibi [[Melez savaş sanatları]], kategorisi içerisinde değerlendirilen ve doğrudan gerçek dövüş ve tehdit ortamında kişinin müdafaası için geliştirilen yeni savaş sanatları da bu amaçla kullanılmaktadır.
* [http://kidshealth.org/teen/safety/safebasics/self_defense.html Self Defense]
 
== KaynaklarKaynakça ==
{{kaynakça}}
 
1.333.069

düzenleme