İçeriğe atla

Lolita (film, 1962): Revizyonlar arasındaki fark

k
rölü → rolü
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (rölü → rolü)
== Film hakkında notlar ==
* [[1997]] yılında filmin bir tekrar çekimi daha yapıldı. [[Adrian Lyne]]'ın yönettiği filmde [[James Mason]]'un rolünü [[Jeremy Irons]], [[Shelley Winters]]'ın rolünü [[Melanie Griffith]], [[Sue Lyon]]'un rolünü [[Dominique Swain]], [[Peter Sellers]]'in rolünü de [[Frank Langella]] üstlenmişlerdi. (bak.[[Lolita (1997)]])
* Humbert Humbert rolü ilk önce [[Cary Grant]]'a önerilmiş ancak Grant buna çok öfkelenmiş ve rolü geri çevirmişti. Daha sonra [[Errol Flynn]] akla gelmiş ancak o da çekimlerden önce ölmüştü. [[Marlon Brando]] ve [[David Niven]]'da bu rol için akla gelen isimlerdendir. Niven şöhretini zedeleyeceği düşüncesi ile rölürolü reddetti. Humbert Humbert rolü için [[James Mason]] yönetmenin ilk tercihi idi ama Mason tiyatro angajmanları yüzünden başta rolü geri çevirdi. Bu arada [[Laurence Olivier]] danışmanlarının önerisi ile rolü reddetti. [[Peter Ustinov]] da bu rol için düşünülenlerdendir. Sonunda Humber Humbert rolü [[James Mason]]'ın oldu.
* [[Vladimir Nabokov]] aynı adlı romanını 1955'te kaleme almıştı. Filmin senaryosunda da Nabakov'un imzası olmasına rağmen yönetmen [[Stanley Kubrick]]'in müdahelesi ile senaryo orijinal romandan çok fazla uzaklaşmıştır. Hatta orijinal romanın çok küçük bir bölümünün senaryoda kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle Nabakov senaryoyu da "Lolita: Bir Senaryo" adıyla ayrıca kitaplaştırmıştır.
* Lolita rolü için önceleri [[Tuesday Weld]] ve [[Hayley Mills]] de düşünüldü. Ünlü bir çocuk oyuncu olan Mills babası aktör [[John Mills]]'in de etkisi ile rolü geri çevirdi.
1.453.935

düzenleme