İçeriğe atla

"Boşanma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(→‎Tarihçe: düzeltme AWB ile)
İslam hukukunun geçerli olduğu [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı]] toplumunda, boşanma hakkı ilke olarak kocaya tanınmıştı. Koca karısını tek yanlı olarak boşayabilir, üç kez yinelenen "boş ol" sözleriyle boşanma kesinlik kazanırdı. Buna rağmen boşanma, gelenekçi bir toplum olan Osmanlılarda hoş karşılanmadığı için yaygın değildi.
 
[[HıristiyanHristiyan]] dünyasında ise Katolik Kilisesi boşanmaya izin vermez. Bazı [[Katolik]] ülkelerde boşanma bugün bile olanaksızdır. Reform'dan sonra [[Protestan]] Kilisesi boşanmanın hukuk mahkemelerinin ilgi alanına giren "dünyasal bir şey" olduğu görüşünü benimsedi ve boşanmaya karşı çıkmadı.
 
Günümüzde, Katolik ilkelere sıkıca bağlı olan ve yasaları boşanmaya izin vermeyen az sayıda ülke dışında, boşanma yasalarla düzenlenmiştir. [[Medeni Kanun|Türk Medeni Kanunu]]'nda sayılan boşanma nedenlerinden birinin varlığı durumunda, mahkemeler boşanma kararı verebilir. Günümüzde boşanmayı kolaylaştırma yönündeki bir eğilim güçlenmektedir. Eşlerin karşılıklı isteği durumunda, yargıçlar kolayca boşanma kararı verebilir.
 
[[Kategori:Boşanma|* ]]
[[Kategori:Medeni hukuk]]
[[Kategori:Kişilerarası çatışmalar]]
[[Kategori:Sosyoloji kavramları]]
167.486

değişiklik