İçeriğe atla

Esentepe, Sultangazi: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
k (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
(düzeltme AWB ile)
{{Diğer anlamı|Esentepe}}
{{Türkiye mahalle bilgi kutusu
|ad = Esentepe Mahallesi
[[İstanbul]]'un [[Sultangazi]] ilçesine bağlı [[Sultançiftliği]] semtindeki bir mahalledir.[[Cebeci İstanbul Halk Ekmek]] fabrikası bu mahallededir.Kuzeyinde [[Cebeci Mahallesi]], güneydoğusunda [[Gazi Mahallesi|Gazi]] ve Yunus Emre mahalleleri, güneybatısında Cumhuriyet mahallesi, batısında ise 50. Yıl ve Uğur Mumcu mahalleleri bulunmaktadır.
 
Mahalle İstanbul'un merkezine biraz uzak, ve iç kısımda kaldığı için [[2005]] yılına kadar yeteri kadar gelişmemiştir. Fakat [[2000]]'de üretime başlayan, ve [[2006]]'da kendini yenileyen İstanbul Halk Ekmek Fabrikası'nın bulunduğu bölge mahalleyi daha işlek hale getirmiştir. Ayrıca bu mahalle sınırında bulunan "'''Sanko'''" ''(G.O.Paşa Oto Sanayi Sitesi)'', "'''Gamas'''" ''(G.O.Paşa Mobilyacılar Sitesi)'', ve "'''G.O.Paşa Avizeciler ve Küçük Sanayi Sitesi'''" burada sanayinin geliştiğini göstermiştir. Bu yüzden son yıllarda mahalle nüfusu 10 yıl öncesine nazaran 7-8 kat artmıştır...
 
Ayrıca yeni başlayan otobüs seferleriyle, [[Taksim Meydanı|Taksim]] (36T), [[Beyazıt]]-[[Topkapı]] (36ES) ,[[Eminönü]]'nden (36CE ve 399C) ve [[Beyazıt]]-[[Edirnekapı]] (36E) mahalleye tek taşıt ile ulaşmak mümkün.