"Fâtımîler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(replace with vector version (GlobalReplace v0.6.5))
Fatımiler [[Sicilya]] adasındaki idarelerini önce müslüman bağımsız [[Sicilya Emirliği]]'ne sonra da güney İtalya'dan gelen Norman [[I. Ruggero]]'ya kaybettiler ve 1190'da [[Sicilya]] adası tümüyle tekrar [[Hristiyan]] [[Normanlar]] eline geçmişti.
 
1070 civarlarında Fatımilerin [[Doğu Akdeniz]] ve [[Suriye]] üzerindeki arazileri Türk asıllı [[Büyük Selçuklu İmparatorluğu|Büyük Selçuklu Devleti]] ve bunlara bağlı [[Türkmenler]]in hücumlarına maruz kaldı ve bu araziler Fatımiler idaresinden çıktı. [[Birinci Haçlı Seferi]]'ne yol açan olaylar başında [[Kudüs]]'ün [[Artuklular]] [[Sökmen Bey]] ve [[İlgazi Bey]] tarafından ele geçirilmesi gelmekteydi. Ama Temmuz 1098'de Fatımi Devleti Veziri [[El-Efdâl Şehinşâh]] komutasında bir büyük Fatımi ordusu Kudüs'ü tekrar Fatımiler eline geçirmiş idi. [[Birinci Haçlı Seferi]] Frank Haçlılar ordusu Küdus önüne geldiğinde Kudüs'ü Haçlıların kuşatmasına karşı savunan Fatımiler ordusu ve komutanı [[İftikar el-Devla]] idi. Fatımiler Komutanı 15 Temmuz 1099'da Kudüs'ü anlaşma ile Haçlılara terk etti. Bundan sonra Fatımi Devleti, orada kurulan Frank Haçlı Kutsal [[Kudüs Krallığı]] ve aynı bölgedeki diğer Frank Haçlı devletlerine tüm [[Filistin]] arazilerini terk etmek zorunda kaldı. Fatımi Devleti elinde 1088'den itibaren sadece Mısır kalmıştı.
 
1160'larda Fatımilerin siyasi sistemi artık sanki çürümüştü. Fatımiler veziri olan [[Şavar]] çeşitli entrikalarla kendi siyasi gücünü koruma peşinde idi. Son Fatımi halifeleri devletin idaresini Vezirler eline bırakmışlardı. 1163 ile 1169 arasında birkaç kere Fatımiler Veziri olan Şavar, Selçuklu Şam Emiri olan [[Nureddin Zengi]] ile [[Kudüs Krallığı|Kudüs Kralı]] [[I. Amalrik]] arasında büyük siyasi oyunlar oynadı. I. Amalrik komutasındaki Frank Haçlı orduları ile bazen Fatımilere müttefik bazen onlara karşı olarak Mısır'ı dört defa işgal etti. Nureddin Zengi ise bir Suriye ordusu ile Emir Esedüddin [[Şirkuh]]'u dört kez Suriye'den Mısır'a sefer yapmaya teşvik edip destek sağladı. Şirkuh'un 1169'daki son seferinde Şirkuh Mısır'ın idaresini Şavar elinden zorla aldı. Şirkuh son [[Fatımi halifeler listesi|Son Fâtımî Halifesi]] genç Sultan [[Âzıd (Fatımi)|El-Âzıd]] tarafından Vezir olarak görevlendirildi. Fakat bu görevde iki ay kaldıktan sonra Şirkuh beklenmedik bir şekilde öldü. Yerine yeğeni olan [[Selahaddin Eyyubi]] 1169'da 31 yaşındayken Mısır'daki Suriye birliklerinin komutanlığına, melik unvanıyla Mısır vezirliğine atandı.<ref name="maalouf">Maalouf, Amin (çev. Ali Berktay), (2006) Arapların Gözünden Haçlı Seferleri, İstanbul:Yapı Kredi Kültür Yayınları, ISBN 975-08-1121-6</ref>
1.249.431

değişiklik

Gezinti menüsü