İçeriğe atla

Niagara Nehri: Revizyonlar arasındaki fark

k
robot çeviri çıkarıldı
(+kaynaksız ve düzenle)
k (robot çeviri çıkarıldı)
'''Niagara Nehri''' (/ naɪæɡrə / ny-AG-ra), Erie Gölü'nden Ontario Gölü'ne uzanan nehirdir. Kanada'daki (batıda) Ontario eyaleti ile Birleşik Devletlerde (doğuda) New York eyaleti arasındaki sınırın bir parçasını oluşturur.
 
Nehrin adının kökeni konusunda farklı teoriler vardır.
Nehrin adının kökeni konusunda farklı teori var. Iroquoian araştırmacı Bruce Trigger'e göre Niagara, 17. yüzyılın sonlarında birçok Fransız haritasında Niagagarega insanlar olarak adlandırılan, yerel olarak ikamet eden yerli Nötr Konfederasyonun bir koluna verilen addır. George R. Stewart'a göre, "ikiyüzlü arazi noktası" anlamına gelen Ongniaahra adında bir Iroquois kasabasının isminden kaynaklanıyor.
 
Niagara Nehri ve kollarından Tonawanda Creek ve Welland Nehri, Erie Kanalı ve Welland Kanalının son bölümünün bir parçasını oluşturdu. Erie Kanalı, Lockport, New York'tan ayrıldıktan sonra, Tonawanda Çayı'na girene kadar güneybatıya doğru ilerliyor. Niagara Nehrine girdikten sonra, deniz taşıtları son karaya kadar ilerlemektedir. Kanalın kısa bir kesimi teknelerin nehir alımında çalkantılı sudan kaçmasına ve Erie Gölü'ne girmesine izin verir.
 
Welland Kanalları, Welland Nehri'ni, düşmelerin güneyindeki Niagara Nehri ile bağlantılı olarak kullandı; su trafiğinin Niagara Nehrine güvenli bir şekilde tekrar girmesini ve Erie Gölü'ne geçmesini sağladı.
 
=Tarihi=
[[Dosya:Edward Walsh - Queenstown, Upper Canada on the Niagara (a.k.a. Queenston, Ontario).jpg|thumb|350px|Kraliçe, Ontario, daha sonra Queenstown, Upper Canada olarak bilinen, ordu cerrahı Edward Walsh tarafından 1805 suluboya renklendirildi. Niagara Nehri açıkça görülebilir.]]
 
Niagara Nehri ve Şelaleleri, bir Fransız kaşif olan Peder Louis Hennepin'in ilk tanık oldukları 17. yüzyılın sonlarından beri Kuzey Amerika'nın dışında bilinir. Seyahatlerini Amerika'daki Büyük Bir Ülke'nin Yeni Bir Bulgusu'nda yazdı.
 
Geçmişte Fort George (Kanada tarafı) ve Fort Niagara (Amerikan tarafı) tarafından nehrin ağzında ve Fort Erie'nin (Kanada tarafı) nehrin başında savunduğu Niagara Nehri boyunca birçok savaş meydana geldi. Bu kale, Fransız ve Hint Savaşı ve Amerikan Devrim Savaşı sırasında önemliydi. Queenston Heights Savaşı, 1812 Savaşı sırasında nehrin yakınında gerçekleşti.
 
Nehir, Amerikan İç Savaşı öncesinde kurtuluş için önemli bir rotaydı, çünkü birçok Afrikalı Amerikalı Yeraltı Demiryolundaki köleliği bırakıp onu Kanada'da özgürlük bulmak için geçti. Özgürlük Geçiş Anıtı, Lewiston'daki nehrin kıyısında, kaçan köle ve gizlice nehri geçmesine yardım eden yerel gönüllülerin cesaretini anmak için duruyor.
 
Amerikan tarafında, New York Eyalet Parkı, Rekreasyon ve Tarihi Koruma Ofisi, Niagara Şelaleleri ve Niagara Nehri'nin bitişiğindeki birçok devlet parkını elinde tutuyor.
 
 
 
 
=Şehirler ve yerleşimler=
131.627

düzenleme