"Kıtalararası balistik füze" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (193.140.8.11 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 37.155.164.97 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''Kıtalararası balistik füze''' ('''KABF''') ([[İngilizce]]: Intercontinental ballistic missile (ICBM)) asgari 5500&nbsp;km<ref>{{Web kaynağı | url = http://www.fas.org/nuke/intro/missile/icbm.htm | title = Intercontinental Ballistic Missiles | work = Special Weapons Primer | publisher = [[Federation of American Scientists]] | accessdate = 05/01/2015 | arşivurl = http://web.archive.org/web/20151126100103/https://fas.org/nuke/intro/missile/icbm.htm | arşivtarihi = 26 Kasım 2015}}</ref> ve daha fazla menzili olan, nükleer başlık taşıması amacıyla tasarlanmış [[balistik füze]]lerdir. Ayrıca kimyasal ve biyolojik silah etkileri ile de donatılabilir. Tek bir füze birden fazla hedef için birden fazla savaş başlığı taşıyabilir.
Erken model KABFler hedefi tam vurmak konusunda yetenekleri kısıtlıydı bu yüzden genelde şehir gibi büyük hedefler için kullanılıyorlardı. Daha sonra hedefi isabet kabiliyeti artınca askeri hedeflere karşı kullanılmaya başlandı. İkinci ve üçüncü nesil tasarımlar isabet konusunda bayağı ilerlediği için en küçük hedeflere bile başarılı nokta atışı yapabildi.
 
==Tarih==
===İkinci Dünya Savaşı===
Geliştirilen kullanıma elverişli ilk KABF, [[Nazi Almanyası]]nda Projekt Amerika adı ile [[Wernher von Braun]] ve ekibinin üstlendiği [[A9/10]] füzesidir. New York ve diğer Amerikan şehirlerini bombalamak için tasarlanmıştır. A9/10 füzeleri ilk başlarda radyo kontrolü ile hedeflenmekteydi fakat [[Elster Operasyonu]]’nda ki başarısızlıktan sonra değiştirildi. A9/10 füzelerinin ikinci aşaması Ocak ve Şubat 1945 de birkaç kez denendi. A9/10 füzelerinin öncülü yine Wernher von Braun tarafından tasarlanan ve İkinci Dünya Savaşının sonuna kadar İngiliz ve Belçika şehirlerini bombalamak için kullanılan [[V-2]] füzeleriydi. Tüm bu füzeler sıvı iticiler kullanmaktaydılar. Savaştan sonra Wernher von Braun ve diğer önemli bilim adamları [[Paperclip Harekâtı]] dahilinde ABD ye taşındılar ve çeşitli füzeler tasarladılar.
 
===Soğuk Savaş===
Savaştan sonra [[ABD]] ve [[Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği|SSCB]] füze araştırma çalışmalarına Almanların İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirdiği füzeleri, özellikle V-2 füzesini, temel alarak başladılar. ABD de her askeri birim kendi ile alakalı geliştirme programı başlattı. SSCB de füze araştırmaları merkezi olarak kontrol ediliyordu ayrıca birkaç takım değişik tasarımlar üzerinde çalışıyordu. Her iki ülkenin öncül tasarımları V-2 gibi kısa menzilli füzelerdi fakat hızlıca ilerleme katettiler.
 
===Soğuk Savaş Sonrasısonrası===
1991 yılında ABD ve SSCB arasında imzalanan [[SALT I]] antlaşması, konuşlandırılmış KABFları azaltmayı içeriyordu.
 
*İlerleme aşaması: Ortalama 25 dakika süren bu aşamada çoğunlukla dikey açıda oval bir yörünge çizerek yol alır. Zirve yüksekliği 1200&nbsp;km dir.
*Tekrar giriş aşaması: Füze 100&nbsp;km irtifada iken başlar ve ortalama 2 dakika sürer. Bu aşamada füze hedefine doğru tepeden iner ve 7&nbsp;km/saniye hızlara ulaşıp çarparak patlar.
 
==Belirli KABFler==
*[[LGM-118A Peacekeeper|Peacekeeper]] ({{convert|10000|km|abbr=on}}+) ([[ABD]])
*[[Jericho II missile|Jericho 3]] (5.000 to 11.500&nbsp;km) ([[İsrail]])
*Timur 1 (7000 to 11000) (Pakistan)
 
==Ayrıca bakınız==
*[[Balistik füze]]
*[[Kısa menzilli balistik füze]]
*[[Orta menzilli balistik füze]]
 
==Kaynaklar==
{{Kaynakça}}
 
[[Kategori:Füzeler]]
[[Kategori:Balistik füzeler]]
167.486

değişiklik

Gezinti menüsü