İçeriğe atla

"Sovyetskaya Rossiya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Konu hakkında Rusça siteden tercüme edilerek bilgi verildi.
(Konu hakkında Rusça siteden tercüme edilerek bilgi verildi.)
'''Sovyet Rusya''' - Rusya'da yayınlanan bir gazete. [[Sovyetler Birliği]]'nde ilk kez 1956'da yayınlanan gazete, Sovyet döneminde [[Sovyetler Birliği Komünist Partisi]]'nin, günümüzde ise [[Rusya Federasyonu Komünist Partisi]]'nin yayın organıdır.
==Tarihçe==
İlk sayısı 1 Temmuz 1956'da [[Moskova]]'da çıkan gazete Nisan 1966'da [[Sovyetler Birliği Komünist Partisi]] Merkez Komitesi'nin, 1 Ocak 1974'te de [[Yüksek Sovyet]] meclisinin resmi yayın organı olarak kabul edildi. 30 Eylül 1958'de alınan ve 1980 yılında güncellenen Yüksek Sovyet kararnamesi ile [[Yüksek Sovyet]] meclisinde çıkan tüm yasaların yayınlandığı bir gazete oldu. Gazete hem [[Yüksek Sovyet]] üyesi milletvekillerinin okuduğu hem de yasaların yayınlandığı resmi bir bültendi.<ref>[http://poisk-zakona.ru/268955.html Указ Президента РСФСР от 22.08.1991 № 76]</ref> 27 Aralık 1990'da çıkarılan bir kanun ile bu görevi Rossiyskaya Gazeta'ya devretti. Ancak gazete 1993'te kurulan [[Rusya Federasyonu Komünist Partisi|Komünist Parti]]'nin resmi yayın organı oldu. Baş editörü [[Rusya Federasyonu Komünist Partisi|Komünist Parti]] milletvekili [[Valentin Çikin]]'dir.
 
Gazete 1970'li yıllardan itibaren Sovyetler Birliği'nde ses getiren "Kutup Gezileri" organizasyonunu başlattı. Gazete yazarlarından Yuri Borisikin'in de katıldığı, Sovyet kaşifler İvan Papanin ve Sergey Solovyev'in öncülük ettiği "kutup gezileri" düzenlendi.
 
1986 yılında gazetenin başyazarlığına gelen [[Valentin Çikin]] 1990-91 yıllarında sosyalizmin çözülüşü sürecinde iktidara karşı Sol Yurtsever Güçleri örgütledi. Pek çok Sovyet aydınının Anti-Perestroyka konulu makalelerinin yayınlanmasını sağladı. Ancak Ağustos 1991'de Boris Yeltsin tarafından gazetenin basımı yasaklandı.
 
Ekim 1993'te bağımsız ulusal gazete olarak yeniden yayınlanmaya başladı. Özellikle Rusya'da Komünist ve sol yurtsever güçlerin yayın organı olarak faaliyet gösterdi ve yine 1993'te kurulan [[Rusya Federasyonu Komünist Partisi|Komünist Parti]]'nin resmi yayın organı oldu. Baş editörü halen [[Rusya Federasyonu Komünist Partisi|Komünist Parti]] milletvekili [[Valentin Çikin]]'dir.
 
 
 
{{SSCB-taslak}}