İçeriğe atla

Nikitas Honiatis: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme
(düzeltme, yazış şekli: hikaye → hikâye AWB ile)
(düzeltme)
Başlangıçta bürokraside bir makam elde etmeyi güvence altına almış ve [[Angelos Hanedanı]] imparatorları yönetiminde önemli görevlere (Onlar için [[Megas Logothetes]] ya da Şansölye görevi) atanmıştır ve kritik bir dönem [[Filibe|Philippopolis]] [[thema]]sı valiliği yapmıştır. [[Dördüncü Haçlı Seferi]] sırasında 1204 yılında korkunç [[Konstantinopolis Kuşatması (1204)|Konstantinopolis'in düşmesi]] sonrası [[İznik İmparatorluğu|İznik İmparatoru]] [[I. Theodor Laskaris]]'in sarayının bulunduğu [[İznik]]'e sığındı ve kendisini edebiyata vermiştir. Yaklaşık 1215–16 tarihinde ölmüştür.
 
1118 ile 1207 arası dönemi kapsayan 21 kitaplık ''Tarih'' baş eseridir. gösterişli yazım tarzına rağmen, ya [[Tanık|görgü tanılığını]] ya da ilk elden duyduklarına dayanan olayların kayıtlarını (tamamı tarafsız) içermesi bakımından kıymetlidir (Döneminin diğer Yunan tarihçisi [[Yannisİoannis Kinnamos]] ile karşılaştırılmalıdır). 1204 yılında Konstantinopolis'in işgal edilmesi anlatımları eserinin en ilginç bölümdür, aynı konuda [[Geoffroi de Villehardouin]] ve [[Paolo Rannusio]]'nun çalışmaları da okunabilir.
 
Küçük bir makale olan ''Latinler tarafından tahrip edilen heykeller üzerine'', arkeologlar ve tarihçilerin özel ilgisini çekmektedir.
98.432

düzenleme