"Yıldırım Gürses" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(→‎Özel hayatı: düzeltme AWB ile)
1965 yılında [[Hürriyet Gazetesi]]'nin [[Altın Mikrofon (ödül)|Altın Mikrofon Yarışması]]'na sözü, müziği kendisine ait ''[[Gençliğe Veda]]'' isimli plağı ile yirmi kişiye yakın Türk ve batı müziğinden oluşan orkestrası eşliğinde katılarak birinciliği kazandı ve böylece [[Klasik Türk müziği]]nde çok sesliliğe geçiş dönemini başlatmış oldu.
 
Altın Mikrofon'daki bu başarının ardından Yıldırım Gürses, albüm, konser ve müzik çalışmalarına hız verdi. Sanatçı popüler müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi. ''[[Son Mektup'']], ''[[Mazideki Aşk'']], ''[[Bir Kırık Kalp'']], ''[[Bir Garip Yolcu]]'', ''[[Sonbahar Rüzgârları'']] parçaları ile başarı yakaladı. Bu öyle bir başarıydı ki müzik hayatında 30'a yakın albüm yaptı. Ayrıca Yıldırım Gürses film müziklerinde de besteleri kullanılan en başarılı sanatçılardan biriydi. Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Yıldırım Gürses’le 15 sene önce yaptığı ve hiçbir yerde yayınlanmayan söyleşiyi, 2015 yılında Aydınlık Gazetesi’nde yayınladı. Söyleşide, Yıldırım Gürses’in ilk bestesinin, "'''İçime Hep Hüzün Doluyor"''' olmadığı ortaya çıktı.<ref>{{Web kaynağı | url = http://www.aydinlikgazete.com/kultursanat/buyuk-sanatcilar-gezekten-yetisti-h61624.html | başlık = Büyük sanatçılar gezekten yetişti | tarih = 25 Ocak 2015 | yayıncı = Aydınlık Gazetesi | arşivurl = http://web.archive.org/web/20151222075415/http://www.aydinlikgazete.com/kultursanat/buyuk-sanatcilar-gezekten-yetisti-h61624.html | arşivtarihi = 22 Aralık 2015}}</ref>
 
===80'li yıllar===
Seksenli yılların başında [[Ajda Pekkan]] ile birlikte ''[[Affetmem Asla Seni]]'' ile yeni bir hamle yaptı. Aynı albümde yer alan ''[[Dertliyim Arkadaş'']] ve sonra çıkan ''[[Eller Eller]]'' ile ''[[Gül Dudaklım'']] sanatçının ses getiren şarkıları oldu. Sanatçının diğer önemli şarkılarından bazıları ''[[Mevsimler Yas Tutup Çöller Ağlasın'']], ''[[Liseli Kız (şarkı)|Liseli Kız]]'', ''[[Çal Kanunum Çal]]'', ''[[Mazideki Aşk'']] olmuştur.<ref>[http://haber.stargazete.com/sanat/turk-muziginin-gursesiydi/haber-833541 Türk müziğinin ‘Gürses’iydi], Gazete Star (23 Ocak 2014)</ref> Aynı zamanda [[Arif Nihat Asya]]'nın "[[Fetih Marşı]]" isimli şiirinin sanatçı tarafından yapılan yorumu çok beğenilmiştir. Yıldırım Gürses'in önemli bestelerinden biri "içime hep hüzün doluyor" sözleriyle başlayan rast makamındaki şarkısıdır. Yine 80'li yıllarda ''Hoş Sada Albümü'' ile Türkiye'de en çok satan albümler arasında yer aldı ve çok başarılı konserler verdi, ayrıca sanatçı [[Emel Sayın]] ile birlikte [[Neşe-i Muhabbet]] müzikalini gerçekleştirdi, müzikal Yıldırım Gürses'in bestelerinden oluşmaktaydı, müzik direktörü de Yıldırım Gürses'ti. Bu müzikal de yine Türkiye'de yıllarca izlenme rekorları kırmıştır.
 
Yıldırım Gürses'e ait 350 beste bulunmakta olup 1986 yılında bizzat Yıldırım Gürses kurucusu ve başkanı olmak üzere ekibi ile birlikte [[MESAM]]'ı kurdu ve böylece Türkiye'de ilk kez bestekar ve söz yazarlarının haklarını koruyan "Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği" adı altında bir meslek birliği kurmuş oldu. Yaşamında 30'a yakın albüm yapan ünlü sanatçının son olarak da 1999 yılında "best of" albümü ''[[Anılarla Yıldırım]]'' piyasaya çıktı.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü