İçeriğe atla

"Alemşah Halime Begüm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik
(Nushirevan11 tarafından yapılan 19097315 sayılı değişiklik geri alınıyor. makale icinde sadece giris kisimdaki isim kalin harfalarla yazilir. Ondan haric ayni kelimiyi tekrar tekrar maviye boyamak gerekmez)
(Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
Babası [[Akkoyunlu]] hükümdarı [[Uzun Hasan]], annesi [[Trabzon]] [[Rum]] imparatoru [[Trabzonlu IV. İoannes Komnenos|İoannes Komnenos]]'in kızı olan [[Despina Hatun]]’dur. [[Safevi Tarikatı]] şeyhi olan halasının oğlu [[Şeyh Haydar]] ile evlendi. [[Sultan Ali]], İbrahim ve [[I. İsmail|İsmail]] adında üç oğluyla üç kızı oldu.
 
Kocası '''Şeyh Haydar'n'''ın [[Şirvanşahlar]]la yaptığı savaşta ölmesinden sonra '''Akkoyunlu''' hükümdarı, kardeşi [[Sultan Yakup]], oğullarıyla beraber '''Alemşah Begüm''''ü hapsetmiştir. '''Sultan Yakup''''tan sonra [[Akkoyunlu Devleti]]'nde taht kavgası çıktı. [[Rüstem Bey]] [[Safevî Tarikatı]]'nın müridlerinden faydalanmak için halası '''Alemşah Begüm''''ü üç oğluyla beraber hapisten çıkardı ve onları [[Tebriz]]'e getirdi. '''Safevî Tarikatı''''nın müritlerinin yardımıyla tahtı ele geçiren [[Rüstem Bey]] '''Alemşah Begüm''''ü ve oğullarını [[Erdebil]]'e gönderdi. Bir süre sonra [[Safevi Tarikatı]]'nı devleti için tehlikeli gören [[Rüstem Bey]] '''Alemşah Begüm''''ün oğullarını [[Tebriz]]'e getirmeye karar verdi. Öldürüleceklerini anlayan şeyhzadeler kaçtılar. Akkoyunlu askerlerinin yakalaması sonucunda yapılan savaşta [[Sultan Ali]] öldürüldü ve İbrahim ile [[I. İsmail|İsmail]] müritleri tarafından [[Erdebil]]'e kaçırılarak saklandılar. Oğlu [[Sultan Ali]]'nin cesedini görünce mensubu olduğu [[Akkoyunlu]]lara beddualar ve lanetler etti.<ref>Namiq Musalı, Şah İsmail Hatai'nin Annesi Alemşah Begüm: Efsaneler ve Gerçekler, Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Dergisi, 2016/13, Sayfa:41</ref>
 
Kırk gün şeyhzadeler Erdebil’de[[Erdebil]]’de saklandıktan sonra '''Alemşah Begüm''''le [[Kızılbaş]] müridler istişare yaparak oğullarının [[Şii]] bir hanedan tarafından idare edilen [[Gilan]]'ın [[Lahican]] şehrine götürülmelerine karar verdiler. Oğlu '''İsmail''''e kurulan tuzağı haber vererek oğlunu ölümden kurtarmıştır. Oğlu şah olduktan sonraki hayatı hakkında pek fazla bilgi yoktur.
 
== Ölümü ==
Reha Çamuroğlu gibi bazı yazarlar tarafından 1501 yılında [[Sünni]] olduğu için oğlu [[Şah İsmail]] tarafından öldürüldüğü iddia edilmiştir<ref>Reha Çamuroğlu, İsmail, İstanbul 1999, Om Yayınevi, 2. Baskı, Sayfa: 181-187.</ref> ancak oğlunun öldürmediği<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=4bOhX4EItA4 Şah İsmail annesini öldürdü mü?, Prof. Dr. Tufan Gündüz]</ref>, [[Erdebil]]'de [[Şeyh Safi Külliyesi|Şeyh Safi Türbesi]]'nin avlusunda bulunan mezarının kitabesinde [[1522]]/[[23]] (H. 929) yılında vefat ettiği yazar.<ref>Namiq Musalı, Şah İsmail Hatai'nin Annesi Alemşah Begüm: Efsaneler ve Gerçekler, Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Dergisi, 2016/13, Sayfa:52</ref>
 
== Kaynakça ==
28.455

değişiklik