İçeriğe atla

"Jack Palance" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Dz.
(Dz.)
(Dz.)
| IMDb-no =
}}
'''Jack Palance''' (d. 18 Şubat 1919 - ö. 10 Kasım 2006), Ukrayna kökenli ABD'li film artisti. Birçok sinema filmi olmasına rağmen Palance'ı TV dizilerinden, özelliklede City Slickers filmlerinden Yardımcı Erkek oyuncu ödülünü almıştır ama çok vaktini TV çalışmalarında kaybetmiştir.
 
== Çocukluğu ==
Jack Palance ilk 1950 senesinde sinema şansını TV dizilerinde deneyerek kariyerine başladı. İlk sinema filmini ise yine aynı senede, çok hızlı ve iyi bir şekilde başladı. Nedeni ise çok iyi filmlerle kariyerine sağlam adım atarak başlıyordu. Bunlardan en önemlisi 1950 seneli, Ünlü Yönetmen Elia Kazan'ın Panic in the Streets filmidir. Bu kara film de Richard Widmark ile başrolleri paylaşmıştı. Daha sonra 1953, ve 53 yıllarında sinema filmi dışında, yine TV kariyerine de devam etti. İlk zamanlardan da anlaşılacağı gibi Palance, Kara Filmlerde, Gerilim, Dram ve Polisiye filmlerdeki başarısıyla tercih edilen oyuncu haline gelmişti. 1950'den 1960'a kadar birçok sinema filmi çekerken, TV'de çalışmayı da ihmal etmedi. Aynı zamanda Korku filmlerinde de ön plana çıkmaya başlamış ve başarılı örnekler vermeye başlamıştı. 1953 Man in Attic filmi buna bir örnektir.
 
1953 senesinde Yönetmen George Stevens tarafından sağlam bir film olan Shane filminde Drama - Western de boy gösterdi. 1952'deki Sudden Fear filmi ise yine çok önemli bir filmdir. Sinemanın güzel kadınlarıyla çalışma imkânı buldu. Joan Crawford, Bridget Bardot gibi daha birçok ünlüyle çalıştı. 1955 Yılında ki'teki The Big Knife filmi, Robert Aldrich tarafından yönetilmiş ve yine Palance muhteşem performansı ile renklendirilmişti. Palance, giderek oyunculuk kabiliyetinin en üst doruk noktalarına çıktığını her filminde gösteriyordu. Bu dönemde Robert Aldrich filmlerinde çok kez oynadı. 1958 yılında yine bir başka güzel Anita Ekberg ile The man Inside filminde oynadı.
 
1960 ve 1970'ler de birçok filmde ve TV dizilerinde oynamaya devam ediyordu. Bu sırada, 50'li yıllarda kimi oynadığı korku filmlerindeki başarısından , yeni projeler alıyordu. 1968 yılında Dr. Jeklly and Mr. Hyde adlı TV dizisinde oynamaya hak kazanmıştı. Buradaki performansından ötürü korkuda kikorkudaki başarısı 1972 senesinde Dracula adlı TV dizisinde Drakula'yı oynamıştır.
 
== Fiziksel Özelliği ==
Boyu 1.93'tü. People dergisine göre bir ara en seksi erkekler listesine girmeyi başarmış bir isimdir. Yüz hatları , kemikleri çıkık ve gözleri hafif çekiktir ve ilginç bir yüz hattına sahiptir ve çenesine doğru sivrileşmeye başlayan bir kıvrım gelir.
 
1970, 1980, 1990 ve 2000 yıllarda da kariyerine hızlı bir şekilde devam etti. Son deneyimini 2004 yılında bir TV dizisinde gösterdi. Jack Palance'ın birçok sinema filmi olmasına rağmen, bir o kadar da TV dizisinde oynadığı için TV'de çok vakit kaybetti. Belki vakit kaybetmeseydi, sinemada Oscar ödülüne bir yakın olabilecek etkili bir isimdi. Oyunculuğu daima iyi ve etkiliydi. Genellikle Kara Film ve Westernlerde kovboy olarak görülmesi de mümkün olmuştur.
Jack Palance, 1989 senesinde Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülünü alırken, hala dinç ve dinamik, genç bir delikanlı gibi olduğunu göstermek için yere yatıp tek eliyle 4-5 kez şınav çekmiştir.
 
1989 senesinde Yönetmen Tim Burton'ın ilk Batman filminde, Joker'in yakın arkadaşını , Patron'u rolünü kısa bir şekilde de olsa başarılı biçimde canlandırmıştır.
 
Palance , Sinema oyunculuğu ve TV dizilerinde görmeye alıştığımız , değişik yüzü , ve güçlü oyunuyla Sinema tarihine adını yazdıran , başarılı ve ender isimlerden biri olmuştur.
 
== Filmografi ==
42.758

değişiklik