İçeriğe atla

Birinci İznik Konsili: Revizyonlar arasındaki fark

Dz.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(Dz.)
'''Birinci [[İznik]] Konsili''', MS [[325]] yılında [[İmparator Konstantin]] tarafından [[Roma İmparatorluğu]]'nda resmî din olacak Hristiyanlığın içerisinde tartışılan bazı konuları netleştirmek amacı ile toplanmıştır.
 
İznik Konsili'nin ana konusu [[İsa]]'nın gerçek Tanrı olup olmaması idi. Mısır'ın [[İskenderiye]] kilisesinde başlayan anlaşmazlıkta o kilisenin bir presbüterosu (ihtiyar) olan [[Arius]] ünlü oldu. Arius'un öğretisine göre İsa, Dünya'nın kuruluşundan önce Tanrı tarafından yaratılmıştır. Arius'a karşi çıkanlardan en meşhur isim o zaman İskenderiye kilisesinin bir diakonu (hizmetkarı), daha sonra ise kilisenin piskoposu olan [[İskenderiyeli Athanasius]] idi. Athanasius, İsa'yı yaratılmamış, ezelden beri var olan Tanrı Baba ile aynı özü olan gerçek Tanrı olarak kabul etti. İki grup İsa'yı dünyanın tek kurtarıcısı olarak kabul etti ve İncil[[Kitab-ı Mukaddes]]'e dayanarak fikirlerini savunmaya çalıştılar.
 
İznik'te toplanan kilise önderlerin büyük çoğunluğu İsa'nın gerçek Tanrı olduğu fikrini pekiştirdiler. Konsilde bu konuda onaylanan İznik İnanç Bildirisi bugüne kadar [[Katolik]], [[Ortodoks Kilisesi|Ortodoks]] ve [[Protestan]] Kiliselerin ortak olarak kabul ettiği metinlerdendir.
 
Konsilin konuştuğu başka konulardan bazıları şunlardı: [[Paskalya]] (Diriliş) Bayramı'nın tarihi, Roma ve İskenderiye Patriklerinin özel yetkileri, piskoposların atanmasıyla ilgili bazı prosedürler ve saire <ref>http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Nicaea</ref>. İncilKitab-ı Mukaddes'in içeriği bu konsilin konusu değildi.
 
Ardından birçok konsil daha yapılmış, günümüz Katolik ve Ortodoks görüşlerinin temellerini oluşturan kararlar alınmış, buna uygun olan ve olmayan yazılı kaynaklar sınıflandırılmıştır.
 
== İznik KonsülüKonsili'nde yaşananlar ==
 
“İskenderiyeli iki tanrıbilimci olan Atanasyus ve Aryus arasında başlayan tartışma tüm Hıristiyan Kilisesine yayıldı ve İlk Ökümenik (Evrensel) Konsilin İznik’te toplanmasına neden oldu. Atanasyus (ö. 373) ve Aryus (ö. 336) Tanrı Kelâmının olmakla birlikte, Kelâmın doğasını farklı şekilde algılıyorlardı. Atanasyus’a göre İsâ’da beden alan Kelâm, yani Tanrı Sözü, ezeliydi, yaratılmamıştı ve baştan beri Tanrıyla birlikte idi.
Tartışma, Kilise'de uyuşmazlıklara neden olduğundan, hangi ifadenin gerçeğe daha yakın olduğuna karar vermek üzere Konstantin İznik Konsili’ni topladı. Konsil Atanasyus’ın ileri sürdüğü formülü onayladı ve Aryus’unkini reddetti. Konsilin saptadığı ve imanın kısa özetini içeren Credo (Amentü-İman ikrarı) da Tanrı Kelâmının bir yaratıktan değil, Tanrı’nın gerçek doğasından ileri geldiği belirtildi.”<ref>Michel, Hıristiyan Tanrıbilimine Giriş, s. 99-100.</ref>
 
Tarihsel kaynaklara göre İznik Konsili’ne katılanlar sadece İsa’nın tanrılığını tartışmak için toplanmışlardır. Bazılarının yanlış olarak düşündüklerinin aksine, İznik Konsili’nde İncilKitab-ı Mukaddes metni tartışılmadı. Atanasyus ve Aryus, karşıt tezleri savunmak için aynı İncilKitab-ı Mukaddes metnini kullandılar.<ref>Barker, O’nun İzinde, s. 46.</ref> Konseye katılanlar arasında İncilKitab-ı Mukaddes metni ya da içeriği konusunda herhangi bir ihtilafın olduğu kesinlikle kaydedilmemiştir.
 
Uzun tartışmalardan sonra, konsey, İsa’nın Tanrı’yla aynı öze sahip olduğu görüşünü benimsedi. Konseyin sonunda İsa’nın Tanrı olduğu ortak bir bildirgeyle kabul edilmiştir. MS 325’te İznik’teki konseyde hazırlanan ve bugünkü Mesih İnanlıların mezheplerinin hemen hemen hepsince kabul edilen inanç bildirgesi şöyledir:
<ref>http://sorularlahristiyanlik.blogspot.com/2012/11/iznik-konseyinde-ne-oldu.html</ref>
 
== KonsulünKonsilin temel inançlarını oluşturduğu mezhepler ==
* Katolikler
* Ortodokslar
 
== KonsülüKonsili tanımayan dini hareketler ==
* [[Üniteryenizm]]
* [[Mormonlar]]
44.660

düzenleme