İçeriğe atla

Graceland: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
k (Belirsiz kaynak/lisans-silinmiş resim çıkarıldı)
kDeğişiklik özeti yok
[[Resim:Graceland front.jpg|right|388px|thumb|Graceland, [[Memphis, Tennessee|Memphis]]]]
Graceland, [[A.B.D.]]'nin [[Tennessee]] eyaleti [[Memphis]] şehrinde 1800'lü yıllardaki moda mimariye uygun yapılmış beyaz kolonlu bir malikane olup, 1970'li yıllarda ünlü şarkıcı Elvis Presley'in oturduğu ev ve etrafındaki araziye verilen isimdir.
 
Graceland, [[A.B.D.ABD]]'nin [[Tennessee]] eyaleti [[Memphis]] şehrinde 1800'lü yıllardaki moda mimariye uygun yapılmış beyaz kolonlu bir malikanemalikâne olup, 1970'li yıllarda ünlü şarkıcı [[Elvis Presley]]'in oturduğu ev ve etrafındaki araziye verilen isimdir.
1957 yılında güvenlik ve diğer özel sebepler ile Kral'ın satın aldığı ve Ağustos 1977'de kalp krizi geçirerek öldüğü ev olan bina ve etrafındaki araziler [[1982]] yılında [[müze]]ye dönüştürülmüş, [[1991]] yılında ise [[A.B.D.]] hükümetince Milli Tarih Değerleri(NRHP) arasına kayıt edilerek özel koruma altına alınmıştır. Şu anda özel bir firma tarafından işletilmekte olan mülkün sahipliği [[Lisa Marie Presley]]'e ait olup, [[A.B.D.]]'nin önemli turist çekim merkezleri arasındadır.
 
[[1957]] yılında güvenlik ve diğer özel sebeplersebeplerle ile[[Elvis Presley|Kral]]'ın satın aldığı ve [[Ağustos]] [[1977]]'de kalp krizi geçirerek öldüğüvefat ettiği evyer olan bina ve etrafındaki arazilerarazi [[1982]] yılında [[müze]]ye dönüştürülmüş, [[7 Kasım]] [[1991]] yılındatarihinde ise [[A.B.D.ABD]] hükümetincehükûmetince MilliMillî Tarih Değerleri (NRHP) arasına kayıt edilerek özel koruma altına alınmıştır. Yapı [[2006]] yılında ise ulusal tarihî anıtlar kapmasına alınmıştır.<sup>[http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4159717&tarih=2006-03-31 1]</sup> Şu anda özel bir firma tarafından işletilmekte olan mülkün sahipliği [[Lisa Marie Presley]]'e ait olup, [[A.B.D.Beyaz Saray]]'dan sonra [[ABD]]'nin önemlien turistçok çekimtanınan merkezlerive arasındadıren çok turist çeken malikânesidir.<sup>[http://www.elvisturk.com/tr/haber150.asp 2]</sup>
[[Elvis Presley]] ile anne ve babasının ve büyükannesinin de mezarları [[Graceland]] içerisinde Meditasyon Bahçeleri diye anılan özel bir kısımda yer almaktadır. Her yıl milyonlarca [[Elvis Presley]] hayranı bu evi ziyaret etmektedir.
 
[[Elvis Presley]] ile anneannesi ve babasınınbabası ve büyükannesinin de mezarları [[Graceland]] içerisinde Meditasyon Bahçeleri diyeolarak anılan özel bir kısımda yer almaktadır. Her yıl milyonlarca [[Elvis Presley|Elvis]] hayranı bu evibinayı ziyaret etmektedir.
 
 
<br /><br /><br />
[[Resim:Elvis' tomb.jpg|thumb|250px|Elvis'in mezarı]]
 
<br /><br /><br />
 
==Dış Bağlantılar==
 
* http://www.ntvmsnbc.com/news/366865.asp
* http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4159717&tarih=2006-03-31
* http://www.elvisturk.com/tr/haber209.asp
 
 
182

düzenleme