İçeriğe atla

Kadınlar Mecliste: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (→‎Kaynakça: Kaynakça düzenleme AWB ile)
Değişiklik özeti yok
Bir diğer oyunu olan "[[Lysistrata|Kadınlar Savaşı (Lysistrata)]]" ile tematik benzerlikler taşımaktadır.  
 
== Oyun Temasıteması (Plotplot) ==
Bu oyun, lideri Praxagora olan bir grup kadın ile ilgilidir. Liderlerinin öncülüğünde hareket ederek, kadınların yönetimi devralması için herkesi ikna etmeye karar verirler, çünkü bu işi yapagelen erkeklerden çok daha iyi yapabileceklerine inanmaktadırlar.
Kadınlar, erkek kılığına girerek gizlice Meclis’e giderler, ve ilgili kararnamenin önergesini sunduktan sonra kürsüde demeçler vererek savunmasını yaparlar. Denemedikleri tek yöntemin bu olduğunu vurgulayarak herkesi ikna ederler, ve nihayetinde yönetim oy birliğiyle kadınlara devredilir. 
 
Yeni yasaya dayanarak, komünizm benzeri bir devlet yapısı kurarlar. Bu yeni sistemle birlikte, devlet her Atina’lı vatandaşın tüm ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü hale getirilir.
 
Eşitlik ilkesi her alanda ve herkesi kapsayacak şekilde uygulanmaya başlar. Ve hatta bu yasaya erkeklerin dilediği kadınla yatma hakkı bile dahildir. Fakat bu hak, öncelikle çirkin ve yaşlı olan bütün kadınlarla yatmak önkoşuluna bağlıdır. Aynı durum kadınlar için de geçerlidir, yani en çirkin ve yaşlı erkeklerden başlamak zorundadırlar.  
 
[[Kategori:Antik Yunan edebiyatı]]
[[Kategori:Yunanca tiyatro oyunları]]
[[Kategori:MÖ 5. yüzyıl tiyatro oyunları]]
[[Kategori:Aristofanes eserleri]]
[[Kategori:MÖ 5. yüzyıl tiyatro oyunları]]
167.486

düzenleme