İçeriğe atla

"Çelik Adam" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Yazım ve noktalama hatası giderildi.
(→‎Oyuncular: düzeltme AWB ile)
(Yazım ve noktalama hatası giderildi.)
| gross = $668,045,518<ref name="mojo">{{Web kaynağı | url = http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=superman2012.htm | başlık = Man of Steel (2013) | yayıncı = Box Office Mojo | erişimtarihi = 2 Ekim 2013 | arşivurl = http://web.archive.org/web/20150827091428/http://www.boxofficemojo.com:80/movies/?id=superman2012.htm | arşivtarihi = 27 Ağustos 2015}}</ref>
}}
'''''Çelik Adam''''', hikâyesini [[David S. Goyer]]'in yazdığı, [[Christopher Nolan|Nolan]] tarafından yapılan ve yönetmenliğini [[Zack Snyder]]'ın yaptığı 2013 ABD yapımı [[süper kahraman filmi]]dir. [[DC Comics]] karakteri olan [[Superman]] karakterine dayanılarak hazırlanan hikâyede, karakterin kökeni ve nereden geldiği gibi ayrıntılara yer verilmiştir. Filmin başrollerini ise; [[Henry Cavill]], [[Amy Adams]], [[Michael Shannon]], [[Diane Lane]], [[Kevin Costner]], [[Laurence Fishburne]], [[Antje Traue]], [[Ayelet Zurer]], [[Christopher Meloni]] ve [[Russell Crowe]] paylaşmaktadırlar. Filmde DC Comics karakteri olan Superman'in, dünya ile ortak bir kurgusal evren oluşturması anlatılmaktadır.<ref>{{Web kaynağı | url = http://screenrant.com/superman-man-of-steel-shared-universe/ | başlık = ‘Man of Steel’ Will Launch DC Shared Universe | yazar = Andrew Dyce | yayıncı = ScreenRant | tarih = 11 Nisan 2013 | erişimtarihi = 12 Nisan 2013 | arşivurl = http://web.archive.org/web/20151231132559/http://screenrant.com/superman-man-of-steel-shared-universe/ | arşivtarihi = 31 Aralık 2015}}</ref>
 
Warner Bros. Pictures, [[franchise]] yöntemiyle 2008 yılından bu yana çok tercih edilen ve sevilen çizgi romançizgiroman karakterlerini beyaz perdeyebeyazperdeye aktarmak için, buna uygun olarak yazar, yönetmen ve senaristler ile birlikte çalışmaktadır. 2009 yılında Superman karakterini oluşturan [[Jerry Siegel]]'ın ailesi, karakterin telif haklarını mahkeme kararıyla almışlardır. Kararda Warner Bros. Pictures'ün aileye daha önceki filmler nedeniyle ek bir borcu olmadığını belirtilmiştir ancak 2011 yılına kadar Superman karakteri ile ilgili film üretimine başlanılmamıştırbaşlanmamıştır. Filmin yapımcısı Nolan hikâye üzerindeki tartışmaların tamamlanmasının ardından ''[[Kara Şövalye Yükseliyor]]'' filmini tamamlamış ve Çelik Adam filminin yönetmenliğini yapmak üzere Snyder ile 2010 yılı Ekim ayında anlaşmaya varmıştır. Filmin ana çekimlerine ise 2011 yılı Ağustos ayında başlanılmıştırbaşlanmıştır.
 
Warner Bros. Pictures, [[franchise]] yöntemiyle 2008 yılından bu yana çok tercih edilen ve sevilen çizgi roman karakterlerini beyaz perdeye aktarmak için, buna uygun olarak yazar, yönetmen ve senaristler ile birlikte çalışmaktadır. 2009 yılında Superman karakterini oluşturan [[Jerry Siegel]]'ın ailesi, karakterin telif haklarını mahkeme kararıyla almışlardır. Kararda Warner Bros. Pictures'ün aileye daha önceki filmler nedeniyle ek bir borcu olmadığını belirtilmiştir ancak 2011 yılına kadar Superman karakteri ile ilgili film üretimine başlanılmamıştır. Filmin yapımcısı Nolan hikâye üzerindeki tartışmaların tamamlanmasının ardından ''[[Kara Şövalye Yükseliyor]]'' filmini tamamlamış ve Çelik Adam filminin yönetmenliğini yapmak üzere Snyder ile 2010 yılı Ekim ayında anlaşmaya varmıştır. Filmin ana çekimlerine ise 2011 yılı Ağustos ayında başlanılmıştır.
== Konusu ==
Jor-El, Kripton’un çekirdeğinin çöktüğünü söyleyerek yöneticilerden kodeksi kendisine vermesini istediği anda General Zod gelir ve darbe yapar. General Zod’un bana katıl teklifini geri çeviren Jor-El ondan kaçar ve kodeksi çalar. Kodeksi oğlunun yanına koyup oğlunu dünyaya gönderir. General Zod ve adamlarının darbesi başarısız olur ve hayalet bölgeye mahkum olurlar. Bebeği taşıyan mekik havalanır ve kripton gezegeni parçalanır. Yıllar sonra Clark açık denizde balıkçılık yapmaktadır. Okyanustaki bir petrol istasyonunda patlamalar başlar. Clark gider ve oradaki insanları kurtarır. Çocukluğunda içinde olduğu otobüs göle düşer ve Clark tüm arkadaşlarını kurtarır. Bu şekilde geçmişinde izler bırakmaktadır. Okyanus kahramanlığı sonrası bölgeyi terk eder. Yol onu arktika’ ya getirir. Burada bir grup bilim adamı araştırmalar yapmaktadır ve gazeteci Lois Lane de buraya gelmiştir. Akşam olduğunda Clark araştırma yaparken buzullar arasında bir uzay gemisi bulur. Lois de gizlice onu takip etmektedir. Gemi içinde robot Lois e saldırır. Clark onu kurtarır ama kanaması vardır. Clark yarasını göz ışını ile dağlar. Lois i bırakır ve uzay gemisi ile oradan uzaklaşır. Lois bu olay sonrasında gizli kahramanın peşine düşer. Ve onu bulur. Konuşurlar. Clark babasının hortumda hayatını kaybettiğini ve kendisinden yardım istemediğini, gizli kalmasının daha önemli olduğunu söylediğini anlatır. General Zod hayalet bölgeden kurtulmuş ve dünyaya gelmiştir. Clark ı teslim etmezlerse dünyaya saldıracağını söyler. Clark askerlere teslim olur. Zod’un adamları onu almaya geldiğinde Lois de gelecek derler. İkisini de uzay gemilerine götürürler. General burada Clark a planını anlatır. Kodeksi ister ve onunla bu dünyanın yıkıntıları üzerine kendi gezegenini kuracaktır. Clark kabul etmez. Jor-El in hayalet zihninin yardımıyla Lois gemiden kaçar. Clark ta onnu takip eder. General Zod ve adamları ile Clark arasında kavga olur. Clark henüz dünyaya adapte olamamalarından da faydalanarak onları döver. Kötüler kaçar. Jor-El kodeksi yani milyonlarca Kriptonlu’nun dna sını oğlunun hücreleri ile birleştirmiştir. Kripton’un geri gelmesinin yolu Clark tan geçmektedir. Clark tercihini dünyadan yana yapar. Bunun üzerine General Zod planlarını uygulamaya başlarlar. Dünya yaratma aracı çalışır ve deprem dalgaları şehri vurmaya başlar. Clark ve askerler engel olmaya çalışırlar. Clark aracın merkezine girerek aracı patlatır ve Lois i kurtarır. Öpüşürler. General Zod ile kapışırlar. Devlerin kapışmasında şehir baya bir yara alır. Binalar yıkılır. General her şeyimi kaybettim sen de madem bu insanlara değer veriyorsun ölümlerini izle der ve göz ışını ile bir aileye doğru ışınlarını gönderir. Clark istemeden de olsa insanların hayatını kurtarmak için general Zod’un boynunu kırar. Son sahnede Clark Daily Planet te işe girer. Lois ona derginin ismini kast ederek imalı bir şekilde dünyaya hoş geldin der.
2.286

değişiklik