İçeriğe atla

"Mon (eyalet)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzen+kaynaksız
k (Rapsar, Mon Eyaleti sayfasını Mon (eyalet) sayfasına taşıdı: standart)
(düzen+kaynaksız)
{{Öksüz|date=Şubat 2016}}
{{kaynaksız}}
{{Yerleşim bilgi kutusu
| ad = Mon Eyaleti
| resmi_ad =
| diğer_ad =
| dipnotlar =
}}
'''Mon Eyaleti''', [[Myanmar]]'ın güneydoğu kesiminde yer alna eyalet. [[Martaban Körfezi]]'ni çevreleyen kıyı şeridi üzerinde yer alır. [[Bilugyun]] ve [[Kalegauk]] adaları da eyalet sınırları içindedir.
 
Önceleri [[Tenasserim Bölgesi]]nin bir parçası olan eyalet 1974'teki yönetsel düzenleme sırasında oluşturuldu. Büyük bölümü doğudaki [[Taungnyo Sıradağları]]na değin uzanan düzlüklerden oluşur. Eyaletin kuzeybatı sınırını [[Sittang|Sittang Nehri]] çizer. Öteki önemli akarsular batıdaki Martaban Körfezine dökülen [[Gyaing]], [[Ataran]], [[Saluen]] ve [[Ye]] nehirleridir. Eyaletin başlıca tarım ürünü [[pirinç]] ve [[tikağacı]]dır. Yörede ayrıca [[çay]], [[şeker]], [[tütün]], [[mango]] ve [[durian]] yetiştirilir. Bu ürünler [[kauçuk]], [[tuz]] ve [[bambu]] ürünleri ile eyalet merkezi Moulmein'den ihraç edilir.
 
Moulmein'deki Mon Eyalet Müzesi'nde oyma ahşap eşyalar, pagoda parçaları ve insan yiyen canavarlarla saray rahiplerinin kilden yapılmış figürleri sergilenir. Eyaletteki önemli kentler [[Thaton]], [[Martaban]], [[Thanbyuzayat]], [[Kyaikkami]] ve [[Ye]]'dir. [[Mon Krallığı]]'nın eski başkenti olan Thaton, limanının kum ve çamurla dolması nedeniyle eski önemini yitirmiştir. Nüfusun büyük bölümü [[Monlar]]la daha çok Moulmein çevresinde yaşayan [[Birmanlar]]dan oluşur.
 
Mawlamyaing Havalimanı'ndan iç hat uçuşları gerçekleşir.
 
==Ayrıca bakınız==
* [[Mon Krallığı]]
 
[[Kategori:Myanmar'ın eyaletleri]]