İçeriğe atla

Behçet Safa: Revizyonlar arasındaki fark

k
Cenk Çetin tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Kingbjelica tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (Kingbjelica tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Hedda Gabler (eski) tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
k (Cenk Çetin tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Kingbjelica tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
{{çalışma}}
'''Behçet Safa''' (4 Ocak 1934), [[Dışavurumculuk|ekspresyonist]] özellik gösteren Türk ressam. 1934 yılında [[İstanbul]]'da doğdu. 1957'de [[İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi]]'nden mezun oldu. [[Remzi Kitabevi]]'nin sahibi olan Remzi Bengi'nin kızıyla evlendi. Evliğini bitirdikten sonra 1959'da [[Fransa]]'nın başkenti [[Paris]]'e yerleşti ve bohem bir yaşamı tercih etti. İlk yıllarında L' Atelier di Patrice ve L’ Atelier di Pors litografi gibi atölyelerde çalıştı. Hartung, Manesler, Cesar, Soulages, Polikoff, Vierada Silva gibi tanınmış isimlerin resimleri bastı. Ardından önce [[Roma]]'ya sonra da [[Toskana]]'da [[Elba|Elba adasına]] yerleşti (1968). 1959 ile 1964 yılları arasında İstanbul, [[Stockholm]] ve Paris gibi şehirlerde sergiler açtı. 1989 yılında düzenlenen [[İstanbul Bienali]]'ne "Şeytan Üçlemesi" adlı çalışmaları ile katıldı. Aynı yıl [[Ankara]]'da "Yılın Sanatçısı" seçildi. Sanat hayatında tuval üzerine hazırladığı akrilik ve lito çalışmalarla modern insan görünümlerini eleştirel ve ironik bir gözle yansıttı. Kendisi aynı zamanda yazar [[Peyami Safa]]'nın yeğeni, gazeteci [[İlhami Safa]]'nın da oğludur.
23.571

düzenleme