İçeriğe atla

"Patricia Carli" sayfasının sürümleri arasındaki fark

iç bağlantı düzeltme AWB ile
(resim)
(iç bağlantı düzeltme AWB ile)
}}
 
'''''Patricia Carli''''' (12 Mart 1942, <small>(Bazı kaynaklarda [[1938]])</small><ref>http://www.auteurscompositeurs.com/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=53</ref><ref>http://www.encyclopedisque.fr/artiste/845.html</ref> [[Taranto]], [[İtalya]]), İtalyan asıllı [[Fransızlar|Fransız]] [[pop]] şarkıcısı, besteci ve şarkı sözü yazarı.
 
[[Yé-yé (müzik)|Yé-Yé]] tarzı müziğin önde gelen temsilcilerinden olan Carli ününün doruğunda olduğu [[1960]]'lı yıllarda [[Türkiye]]'ye de defalarca konserler vermeye geldi ve [[Sezen Cumhur Önal]]'ın sözlerini yazdığı kendi parçalarının [[Türkçe]] [[aranjman]] plaklarını doldurdu. Kendi şarkılarının sözlerini de yazan Patricia Carli daha sonra şarkı söylemeyi bırakarak [[Nicoletta]], [[Dalida]] ve [[Claude François]] gibi şarkıcılara söz yazmaya devam etti.
 
== Biyografisi ==
[[12 Mart]] [[1942]] yılında (bazı kaynaklara göre 1938 yılında) [[İtalya]]'nın [[Toranto]] şehrinde Rosetta Ardito adıyla dünyaya gelen Patricia Carli [[Belçika]]'da yaşarken [[Fransızlar|Fransız]] müzik çevrelerinin dikkatini çekerek bu ülkeye davet edildi. [[1963]] yılında yerleştiği Fransa'da [[Bel-Air]] plak şirketi ile uzun süreli bir kontrat imzaladı ve ikinci EP (Extended Play) 45'lik plağı 'Demain Tu Te Maries'bir hit oldu. (''Türkçe: Yarın evleniyorsun'') 1963 tarihli bu şarkının bestesi de Carli'ye aitti. Şarkının diğer bir adı ise "Arrête, arrête, ne me touche pas" (''Türkçe: Dur, dur dokunma bana'') idi. Uzun süre listelerde kalan şarkının siyah beyaz klipleri (Avrupa'da henüz TV yayınları renkli değildi) sürekli olarak televizyonlarda gösterildi (Bugün de bu kliplere internet üzerinden ulaşılabiliyor).
 
Yine [[1963]]'te yaptığı 'Les Mal-aimés'ile başarıyı sürdürdü. Bu parçayı [[Sezen Cumhur Önal]]'ın yazdığı sözlerle Türkiye'de de plak yaptı, parçanın adı 'Boğaziçi' (veya Özlerim İstanbul'u) olmuştu. Patricia Carli'nin aynı parçasının başka bir [[aranjman]]ını da [[Fecri Ebcioğlu]] [[Ajda Pekkan]] için yapmıştı, bu parçanın adı da 'İlkokulda Tanışmıştık' olmuştu. Sezen Cumhur Önal Carli'nin 'Encore Une Fois' adlı parçasına da Türkçe sözler yazdı ve yine Carli'ye 'Bir Gün Sana Döneceğim' adıyla plak yaptırttı. Bu Türkçe plaklara birkaç tane daha eklenecekti.