İçeriğe atla

Yansıma: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
 
== Işığın yansıması ==
Işığın yansıması dalgaların yansıttıkları cismin yüzeyineyüzeylene hangi açıyla geldiğine ve cismin özelliklerine bağlıdır. Işığın yansımasına olanak sağlayan en uygun yüzey aynadır. Aslında ne zaman ışık belirli bir kırılma indisinden başka bir kırılma indisine sahip bir ortama geçerse, o zaman ışığın kırılması gerçekleşir. En genel durumda, ışığın belirli bir kısmı yüzeyden yansır ve geri kalan kısım da yön değiştirir ([[Kırılma (fizik)|kırılma]]). Uygun sınır koşulları altında [[Maxwell denklemleri]] çözülerek, [[Fresnel denklemleri]] elde edilir ve bu Fresnel denklemleri ışığın ne kadarının yansıdığı ve ne kadarının kırıldığı hakkında bilgi verir. Işığın yüksek kırılma indisli bir ortamdan düşük kırılma indisli bir ortama geçmesi durumunda, toplam iç yansıma görülür.
 
=== [[Yansıma Yasaları]] ===
 
*Gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali aynı düzlemde bulunur.
Klasik elektrodinamikte, ışık,[[Maxwell denklemleri]]nde tanımlandığı üzere elektromanyetik dalga olarak kabul edilir.Cisme gelen ışık dalgaları, atomlarda küçük polarize osilasyonlara sebep olur. Tüm bu dalgalar, [[Huygens–Fresnel prensibine]] göre spekular yansıma veya kırılma meydana getirirler.
 
Cam gibi yalıtkan maddlerdemaddelerde, ışığın electrik alanı maddedeki elektronlara etki eder, ve hareket halindeki elektronlar yeni alan oluşturur ve yeni ışıyanlar bunlar olur.Camdaki kırılan ışık, elecronların ileri yönlü ışımalarının ve gelen ışınların kombinasyonu sonucu oluşur.
 
Metallerde, bağlanma enerjisi olmayan elektronlara serbest elektron denir. Bu elektronlar gelen ışınla osilasyona uğradığında, ışıma alanı ilde gelen ışın alanı arasındaki faz farkı faz farkı π dir, yani ileri yönlü ışıma, gelen ışınları iptal eder ve geri yönlü ışıma ise sadece yansıyan ışın olmuş olur.
Anonim kullanıcı