İçeriğe atla

Stephen (İngiltere kralı): Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
k (Nushirevan11, Stephen (İngiltere Kralı) sayfasını Stephen (İngiltere kralı) sayfasına taşıdı: İmla düzenlemesi.)
(düzeltme AWB ile)
Stephen, [[Blois]]'de doğmuştur. Babası [[Blois Kontu Stephen]] annesinin ismi ise Adela'dır. Annesi [[I. William]]'ın ve İngiliz soylularından biri olan [[Matilda Flandra'lı ]]'nın kızıdır.
 
Stephen'in asgari üç ağabeyi ve bir küçük erkek kardeşi vardı. Ağabeylerinin isimleri :özürlü olan Giyom, [[II. Theobald]], genç ölen Odo, ve küçük kardeşi sonradan Winchester Başpiskoposu olan [[Henry Blois'li]] idi. Ayrıca bir öz kızkardeşi veya iki tane anne ayrı yarım kız kardeşi vardı.
 
Stephen, İngiltere Kralı dayısı [[İ. Henry (İngiltere Kralı)|İ. Henry]] yanına gönderildi ve onun sarayında özenle büyütüldü. Dayısı yanında onun krallığının ilerigelen asillerinden biri oldu. Dayısı ona İngiltere'de büyük arazileri hibe olarak vermişti. 1115 yılında ise dayısı tarafından Mortain Kontu ilan edildi ve Bolougne [[Kont]]u'nun kızı olan Matilda Bolougnelu ile evlendirdi. Karısı verasetinden dolayı İngiltere'de Kent'te ve Fransa'da Boulogne şehir, limanı ve çevresinde büyük arazilerin sahibi idi. Böylece karıkoca o dönemde İngiltere'deki en zengin kişiler arasına girdiler. Stephen ellerine geçen bu büyük arazilerin idaresini karısı Matilda'nın etkin ellerine bırakmıştı.
 
Fakat 1120'de İngiltere Kralı İ.Henry'nin tek meşru oğlu ve veliahtı olan William Adelin İngiltere'ye gitmek için Barfleur limanından kalkan "White Ship" adlı bir gemiye bindi. Bu gemi daha Barfleur limanı ağzında iken bir deniz kazası geçirip battı ve bu kazada gemideki 300 kusur yolcudan 2 kişi hariç tüm yolcular, ve bu arada veliaht William Adelin, oldu. Stephen Bloisli da bu gemiye binmesi gerekmekteydi ama mide hastalığı veya diğer bir özür yüzünden bir sonra Mansı geçecek gemiye bimeye karar vermesi dolayısıyla bu kazaya uğramadı ve yaşayarak kurtuldu. Karısı Matilda 1125 yılında babasının unvanına varis olarak [[Bolougne]] [[Kontes]]'i oldu.
 
I. Henry 1135'de olunce Ingiltere Kralligi sanki kapanin elinde kaldi. Kizi ve guya mesru varisi olan Imparatorice Matilde kocasi Geoffrey Anjulu ile Fransa'da bir isyan bastirmakla mesguldu ve onlarn tarafindan olan ilerigelen Ingiltere asilleri ya bu isyanla ugarsmakta idiler ya da I. Henry'nin Fransa'da Normandiya'da olacak cenaze trenini beklediler. Stephen'in agabey I. Theobald da daha guneyde Blois'da idi. Fakat Stephen Mans kenarindna olan Bolougne limaninda idi. Stephen hemen bir gemi ile kendine bagli subay ve askerlerle Ingiltere'ye gecti. Orada Norman krallarin kilise uzerindeki etkilerini azaltamak isteyen kucuk kardesi Winchester Baspikoposu olan Henry Bloisli'nin destegini aldi. Ingiltere'de onemli bir kilise hiyerarsisi basinda olan kardesi Stephen'in
dayisi I. Henry'ye Imparatorice Matilda'yi tahta gecirecegine dair yaptigi yeminin dinsel olarak hic onemi olmadigini ve bir ulke icinde asayisli sulh ve sukunun devam ettirilmesinin bos bir yeminden cok daha onemli oldugunu ona boldirdi. Stephen 8 Aralik'ta Londra'ya gecti ve ertesi hafta Ingiltere Kralligi'ni eline gecirmek icin gereken her turlu islem ve hareketleri organize etmekle ugrasti. Kandini Ingiltere Kralligi Krali ilan etti; gelenksel olarak Londra ahalisinin kral secme hakkini da kullandirilarak Londra halki tarafindna kralligi onaylandi ve 22 Aralik 1135'de yapilan dinsel tac giyme toreni ile Ingiltere Krali oldu.
 
Stephen'in karllik donemi basinda basarili oldu. Ingilter'ye Iskocya Krali I. David, Galler isyancilari ve Imparatorice Matilda'nin kocasi I. Geodfrey Anjulu'nun saldirilari Stephen ve ordusu tarafindan geri puskurtuldu. 1138'de Impartorice'nin yari erkek kardesi Robert Glouceterli'nin ayaklamnmasinin bastirlmasi birz zor oldu. 1139'da ise Impartorice Matilda ve kocasi Geoffrey Anjulu'nun guclu saldirisi basarili oldu. Karikoca Guneybati ngiltere'yi ellerine gecirdiler ve buradan Steohen'in kral olamayip gaspci oldugunu ilan ettiler. 1141'de Stephen'le yaptiklari "Lincoln Muharebesi"'ni kazanip Stephen'i esir aldilar. Fakat Robert Gloucesterli Stephen'i tutan ve karisi Matilda Bolougnelu, kucuk kardesi piskopos henry Bloisli ve William Ypresli bir asker komutasinda olan orduyla yaptigi "Winchester Hezimeti" adi verilen muharebesi kaybetti ve Kral Stephen taraftaerlarinin eline esir dustu. Kral Stephen ile Robert Gloucester esir degistokusu ile tarfflarina geri donduler. Fakat bu bir tarafta Stephen ve diger tarafta Impartorice Matilda ve Geoffrey Anjulu arasinda yapilan savas hicbir tarfa ustun gelmeden devam edip gitti ve Ingiltere halki yerel asillerin hic yasaya ve adete bakmadan istediklerini yapar hale geldikleri icin bu savastan buyuk zararlar gordu. Bu gayet kanunsuz catisma donemine "Anarsi" adi verildi. 31 Ekim 1147'de Imparatorice'nin en yetenekli taraftari olan Richard Gloucesterli oldu. Bunun uzerine Impartorice Matilde Framnsa'ya Anju topraklarina cekildi ve Ingiltere'deki catismalar hafiflesti. Imparztorice Matilda 3 Mayis 1151'de oldu ve "Feversahm Manstiri"'na gomuldu.
 
<!--
1139 yılında Kraliyet yönetiminin başında bulunan [[Roger Salisbury'li]] ile yeğenleri Alexander ve Nigel kralın yönetiminden memnun olmadıklarını ve kralın sahip oldukları kalelere el koyduğunu bahane göstererek baş kaldırdılar. Kendilerinin olduklarını iddia ettikleri kaleleri talep ettiler. Talepleri reddedilince hak iddia ettikleri kaleleri kuşattılar, ve halkı ayaklandırmaya çalışarak kralı protesto ettiler. Kral Stephen o yıl içinde [[kardinal]] ilan edilen kardeşi Henry'den dini bir konsey kurulmasını ve bu sorunun [[kilise]] tarafından çözülmesini istedi. Çünkü [[Salisbury'li Roger]] aynı zamanda kiliseye bağlı bir din adamıydı.
 
Fakat kilise bu duruma çözüm bulamadı. Bunun üzerine Kral Stephen güvendiği adamlardan biri olan [[II. Aubrey de Vere]]'i kendi adına konseye gönderdi; ve [[ Roger Salisbury'li]]'nin bir din adamı olarak değil kralın bir hizmetkarı olarak tutuklanmasını istedi. Bu sırada Roger, Kraliçe Matilda'nın başa geçmesini ve Kral Stephen'ın devrilmesini öngörecek bir plan hazırlıyordu. Fakat bu planı uygulayamadan tutuklandı.
 
==Dış kaynaklar==
1.332.802

düzenleme