İçeriğe atla

Huzur (roman): Revizyonlar arasındaki fark

k
romanın yanlış bir şekilde lanse edilen ana fikrinin silinmesi
k (romanın yanlış bir şekilde lanse edilen ana fikrinin silinmesi)
| Seride_sonraki =
}}
'''Huzur''', [[Ahmet Hamdi Tanpınar]] tarafından yazılmış [[roman]]. [[22 Şubat]] [[1948]] - [[2 Haziran]] [[1948]] tarihleri arasında [[Cumhuriyet Gazetesi]] tarafından tefrika edilmiş, 1949 yılında da kitap olarak tek cilt halinde basılmıştır. [[1949]] yılından 2004 yılına kadar on üç kez basımı yapılan Huzur, en son Dergah yayınları tarafından yayınlanmıştır. Türk modernisminin öncülerindendir.
 
Tanpınar, [[Dr Tarık Temel]]'e ithaf ettiği 391 sayfalık romanını, [[1939]]'da [[İstanbul]]'da Mümtaz karakteri çerçevesinde kurar. Romanda sevgilisi Nuran'a kavuşma - kavuşamama gelgitleri yaşayan, [[İkinci Dünya Savaşı]]'nın her an patlayacak olması korkusuyla tetikte bekleyen, Cumhuriyet sonrası kültürü red ya da kabul ikilemleri yaşayan, sorunlu bir kuşağın temsilcisi olan Mümtaz; ana hatlarıyla varoluş sorununa çare arayan bir İstanbulludur.
 
Roman ayrıca arka planda İstanbul'u çok güzel işlemesiyle öne çıkmaktadır. Bu anlamda en güzel İstanbul portresi çizen romanların başında kabul edilir.
 
'''Eserin Ana Fikri:''' Gerçek aşkı bulmak çok zordur. Bulmak ve bunu devam ettirmek ise ayrı bir meseledir. Çünkü hayat inişlerle ve çıkışlarla doludur. İnsanın önüne beklenmedik yer ve zamanda engeller çıkabilir. Ama biz yine de yılmamalıyız ve sorunlarla mücadele etmeliyiz.
 
== Kaynaklar ==
1

düzenleme