İçeriğe atla

"Haluk Levent" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(-Kaynaksız şablonu, 1 adet kaynak var)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
| Önemli çalgılar =
}}
'''Haluk Levent Acil,''' ya da bilinen adıyla '''Haluk Levent''' (d. [[26 Kasım]] [[1968]], [[Yüreğir]], [[Adana]]), [[Türk]] [[rock]] [[şarkıcı]]sı.
 
== Yaşam öyküsü ==
26 Kasım 1968 tarihinde [[Adana]]'nın [[Yüreğir]] ilçesindeki Yamaçlı mahallesinde doğmuştur. Dokuz kardeşin sekizincisi olan Haluk Levent, ailesinin [[Nusayriler|Nusayri]] olduğunu fakat [[Araplar|Arap]] olmadıklarını ifade etmektedir.<ref name="radikal">{{Web kaynağı | url = http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=60574 | başlık = Haluk Levent'in 'asi' yolculuğu | yayımcı = Radikal | tarih = 24 Aralık 2002 | erişimtarihi = 18 Kasım 2012 | arşivurl = http://web.archive.org/web/20150402095420/http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=60574 | arşivtarihi = 2 Nisan 2015}}</ref> İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu'nda okudu. [[Adana Atatürk Lisesi]]'nden mezun oldu. Sonra sırasıyla [[Karadeniz Teknik Üniversitesi]] Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, [[Orta Doğu Teknik Üniversitesi]] Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde kısa zamanlar öğrencilik yaptı. Üniversite giriş sınavlarını kazanıyordu ama eğitimini istikrarlı bir şekilde ilerletemiyordu. Bu durumda ailesinin maddi sıkıntıları da önemli bir rol oynuyordu.<ref name="radikal"/>
 
Sınavlarla geçen bu yıllar içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana'dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. İlk albümünün "[[Yollarda]]" adını alması da bu günlerdeki deneyimlerin sebebidir. Birçok şehirde dolaşıp şarkı söyledi. Kimi zaman hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp şarkı söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu çabaların bazılarında başarılı oldu.
 
1992 yılında İstanbul'a geldi. [[Ortaköy, İstanbul|Ortaköy]]'de çeşitli barlarda çalıştı. Yıldıray Gürgen ile tanıştı. Bununla beraber Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin kalitesinin artmasını sağladı 1990’da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve yıldırıcı üç yılın ardından meyvesini verdi. 1993 temmuzunda ''[[Yollarda]]'' albümünü çıkarttı.<ref name="radikal"/> Bu albüm aynı zamanda [[Anadolu rock]] müziğinin ortaya çıktığı 70’lerden sonra ikinci yükseliş döneminin ilk eserlerindendir. Aynı yıl [[Moğollar]] da 20 yıl aradan sonraki ilk albümünü çıkartmıştır. ''Yollarda'' hiç beklenmedik bir şekilde yaklaşık ikiyüzbinlikiki yüz binlik satış rakamına ulaştı. Bu, Türkiye Müzik piyasasında açılan yeni bir kulvarın ardından milyonları sürükleyeceğine dair ilk işaret gibiydi.
 
İlk albümün ardından 1995 ekiminde ''[[Bir Gece Vakti]]'' bir milyona yaklaşan satış rakamı yakaladı. Yine 1996'nın hemen sonunda ''[[Arkadaş]]'' albümü piyasaya çıktı. Bu albümle sanatçı, Anadolu rock müziğin müzikal anlamda en başarılı örneklerinden birine imza atmıştır. Sanatçı ''Arkadaş'' albümü için "Bu albümle dünya standartlarını yakaladım" demektedir.<ref name="radikal"/>
1997'nin Ağustos ayında cezaevine girdi. Yaklaşık on yıldır kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı. Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip [[Akkuyu]]’ya, yapılması düşünülen [[Nükleer santral projesinin protesto gösterileri]]ne yolladı. Cezaevine girmeden önce oluşturmuş olduğu kayıtlarla ''[[Mektup (albüm)|Mektup]]'' albümünü çıkarttı. ''Mektup'' içeriden dışarıya yazılmıştı ve dışarıda bu “Mektup”u yüz binlerce kişi okudu. İçerde boş durmadı ''[[Kedi Köprüsü]]'' adlı ilk kitabını yazdı. Gözleri kör eden ışıklardan kurtulmuş ve her ne kadar yüz bin mektup almış olsa da sonunda kendisine kalmıştı. Bu “kendinelik” bir kitapla somutlaştı.
 
Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Çünkü 18 aylık askerlik görevi bekliyordu. Bu koşullar altında 1998 eylülünde ''[[Yine Ayrılık]]'' albümünü çıkarttı ve askere gitti. Askerdeyken Türkiye'nin daha önce hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. [[17 Ağustos 1999 depremi|1999 depreminin]] ardından [[İzmit]]'te kurulan Çadır kentlerde bizzat çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler yararına konserler verdi. Askerdeyken izin günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000'in hemen başında ''[[www.leyla.com]]''{{'}}u çıkarttı.<ref name="radikal"/> Gittikçe dijitalleşen bir dünyada duyguların da dijitalleştiğinden dem vuruyor, "Kamyoncunun Türküsü" şarkısıyla [[Susurluk Skandalı|Susurluk]]’a gönderme yapıyordu.
 
Askerlik görevinin ardından sırasıyla 2001 şubatında ''[[Kral Çıplak]]'', 2002 ekiminde ''[[Bir Erkeğin Günlüğü]]'', 2004 eylülünde ''[[Aç Pencereni]]'', 2005 nisanında ''[[Annemin Türküleri]]'' adlı albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıca ikinci deneme kitabı olan ''[[Moritos'un Düşleri]]''{{'}}ni yayımladı. Sanat yaşamının on beşinci yılına (2005) adım atan sanatçı, bu geçen on beş yıl boyunca yurtiçinde ve yurtdışında yaklaşık on bin konsere çıktı. 15 yılda yaklaşık olarak beş bin gün olduğunu varsayarsak, buradan Haluk Levent'in bu 15 yıl içinde her gün yaklaşık iki konser verdiği sonucunu çıkarabiliriz ve bir günde 11 saat konser verdi ismini altın harflerle tarihe yazdı Türkiye’de en çok konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok önemli bir kısmından para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. Yardımsever Rock’çı tanımının yakıştırılması bu sebeptendir.
Aynı zamanda Çevre Sorunlarına karşı duyarlılığıyla ön plana çıkan sanatçı, hemen hemen her albümünde çevre bilincini aşılama yolunda şarkılara yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çevreye zarar verdiği söylenen projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin’in [[Kazanlı]] ilçesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto gösterilerinde bulundu. Haluk Levent Ela adında bir kız çocuğuna sahiptir.
689

değişiklik