"2. Yaş-Kişinev Taarruzu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
→‎Sonuçlar: Türkçeleştirme AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (→‎Sonuçlar: Türkçeleştirme AWB ile)
Alman birlikleri, yerine koyamayacakları ölçüde ağır insan kaybına uğradılar, yaklaşık 200 bin kişi. Sovyet kayıpları ise, bu çapta bir harekât için fazlasıyla düşüktür. Kızıl Ordu hızla [[Yugoslavya]]'ya ilerledi ve Alman [[Ordular Grubu E|E Ordular Grubu]] ile [[Yunanistan]]'daki [[Ordular Grubu F|F Ordular Grubu]]'nun geri çekilmeye zorladı. Yugoslav ve Bulgar partizanlar, başkent [[Belgrad]]'ı 20 Ekim 1944 tarihinde işgalden kurtardı.
 
Politik düzeyde Yaş-Kişinev Taarruzu, Kral Michael'in Romanya'da bir darbe gerçekleştirmesini ve Romanya'nın Mihver Devletleri safından Müttefik Devletler safına geçmesini tetikledi. Kısa süre içinde, Romanya ile Almanya'nın müttefiki [[Macaristan]] arasında, Romanya topraklarında küçük bir sınır savaşı patlak verdi. Bu bölge 1940 yılında Romanya'nın İkinci Viyana Sözleşmesi ile Macaristan'a terk etmeye zorlandığı bölgeydi.<ref name="miroiu">Andrei Miroiu, [http://www.centru-studii-nato.ro/pdf/strat_iss_no5.pdf "Balancing versus bandwagoning in the Romanian decisions concerning the initiation of military conflict"], NATO Studies Center, BucharestBükreş, 2003, pp. 22-23. ISBN 973-86287-7-6</ref>
 
Kızıl Ordu, harekâtın başarısıyla [[Besarabya]] ve Kuzey [[Bukovina]]'da yeniden kontrol sağladı. Bu topraklar, 1940 yılında Sovyetler tarafından işgal edilmişti.
24.300

değişiklik

Gezinti menüsü