"Thesmophoriazusae" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
→‎''Oyun kurgusu'' – the plot: Yazılış(((http://tdk.org.tr/index.php?option=com_yanlis&view=yanlis&kelimez=203))) AWB ile
k (→‎''Oyun kurgusu'' – the plot: Yazılış(((http://tdk.org.tr/index.php?option=com_yanlis&view=yanlis&kelimez=203))) AWB ile)
[[Euripides]] rolündeki karakterin söylediği bu sözler, oyun kurgusunun ana temasını oluşturmaktadır. Atinalı kadınlar, [[Euripides]]'in oyunlarındaki kadın karakterlerin, seks düşkünü, sapkınlık ve hilelerle dolu gösterilmesinden dolayı çok öfkelidirler. Bu sebeple de, [[Demeter]] adına her yıl düzenlenen [[Thesmophoria]] festivalinde bir araya geldikleri vakit, [[Euripides]]'ten öç almak ve hatta cezasına dair bir hüküm vermek için bir toplantı düzenlerler.
 
Kadınların öfkesinden ve gücünden çekinen [[Euripides]] ise, yine bir tragedya yazarı olan [[Agathon]]'dan yardım ister; şenliğe gizlice gidip kadınların toplantısını gözetlemesini ve hatta onun adına savunma yapmasını talep eder. [[Agathon]] ise zaten kadın kılığındadır, çünkü yeni bir tragedyası için hazırlık yapmaktadır. Fakat 'göz kamaştırıcı' güzelliğinden ötürü, Atinalı kadınların onu kıskanacağını ve bu yüzden de festival alanına sokmayacaklarını iddia ederek bu yardım etmeyi reddeder. Bu durumda, Euripides'in yaşlı kayınbabası ''(oyun içinde Mnesilochus isimli karakter)'' yardım elini uzatır, aksi bir karakter olması itibariyleitibarıyla Agathon'a da son derece gıcık olmuştur zaten. Fakat, oyunun bundan sonraki bölümlerinde Mnesilochus'un başına gelmedik şey kalmaz. İlk olarak, her şey Euripides'in onu tıraş edip kadın kılığına sokmasıyla başlar. Sonra da, gizlice kadınların toplantısına gönderir onu, ve izleyenleri kahkahalara boğan bir sürü sahneye tanık oluruz elbette. 
 
== Çeviriler ==
32.199

değişiklik

Gezinti menüsü