İçeriğe atla

"Dönence" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(Dönencelere güneş ışınları dik gelirse kutup dairelerinde gece yaşanır)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
'''Dönence''' veya '''Tropika''', yeryüzü üzerinde, [[güneş ışınları]]nın yılda her birine bir kez [[dik açı]] ile geldiği, sıcak kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluşturan ve [[Ekvator]]'un (eşlek) 23° 27′ kuzey ve güneyinden geçtiği varsayılan iki [[enlem]]den her biri. Bu iki enlem arasındaki bölgeye '''tropikal kuşak''' denir.
 
Bu [[enlem]]lerden yeryüzününün [[kuzey yarısındayarım küre]] de olanına '''[[Yengeç Dönencesi]]''', [[güney yarısındakineyarım küre]] de '''[[Oğlak Dönencesi]]''' adı verilir.
* 21 Haziran’da güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne dik gelir. Bu gün, [[Kuzey Yarımküre]]'de yazın, [[Güney Yarımküre]]'de de kışın başlangıcı olarak sayılır, [[Güney Kutup Dairesi]]'nde (66° 33′ G - 90° G) en az 24 saat gece yaşanır. Bugünden sonra yeryüzünün kuzeyinde günler kısalmaya, güneyinde ise uzamaya başlar ve buna [[yaz gündönümü|Yaz Gündönümü]] adı verilir. Benzeri biçimde, güneş ışınlarının Oğlak Dönencesine dik geldiği 21 Aralık, [[Kuzey Yarımküre]]'de kışın, [[Güney Yarımküre]]'de da yazın başlangıcıdır ve [[Kuzey Kutup Dairesi]]'nde 24 saat gece yaşanır.
* Dönenceler matematik iklim kuşağı olan Tropikal kuşağın kuzey ve güney sınırlarını oluştururlar.
144

değişiklik