"Monoteizm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎Tarihçe: ilahiyatçı tanımı belirginleştirildi..Konuda sunulan tezin antitezi olan görüşün, bilimsel nitelikteki teorisi ve bilgileri girildi.
(→‎Tarihçe: düzeltme AWB ile)
(→‎Tarihçe: ilahiyatçı tanımı belirginleştirildi..Konuda sunulan tezin antitezi olan görüşün, bilimsel nitelikteki teorisi ve bilgileri girildi.)
 
==Tarihçe==
İnsanın düşünsel [[evrim]]inde [[Tanrı]] inancı [[soyut]] düşüncenin gelişme süreciyle bağlantılanır. İlk tanrılar somut, kendilerinden bereket, korunma gibi belirli amaç ve umutlar beslenen, kişisel tapınmalarla ilgilidirilgili olduğu iddia edilmektedir.
 
[[Sosyoloji]]nin kurucusu kabul edilen [[Auguste Comte]] insanın düşünsel evrimde 3 aşama geçirerek tek tanrıcılığa ulaştığını söyler. Ona göre:
Bu açıdan bakınca Marduk tektanrıların ilkidir, Mısırlı [[IV. Amenotep]]'in tek tanrısı [[Aton]] ([[MÖ 14. yüzyıl]])'dur. Ne var ki Buhtunnasr, Marduk'un tektanrı olduğu inancını sadece kendi taşımış, ulusuna yaymak gücünü gösterememiştir.
 
Tek tanrılı dinlerdeki birçok kavram ve uygulamanın kaynağı [[Sümer mitolojisi|sümer mitolojileri]]nde bulunurgörülmektedir; Tek tanrılı dinlerdeki kadınların [[başörtüsü]] adetinin [[İnanna]] için yapılan tapınaklardaki tapınak fahişelerinin takmasından gelmesi; [[Meryem]]’e Madonna, yani bizim büyük hanımefendimiz denmesinin kökeninde yine İnanna’ya sesleniş şeklinin olması; [[İsa]]’nın 25 aralıktaki doğumu; Sümerlilerin eski tanrılarının tek tanrılı dinlerde [[Hızır]], [[İlyas]] gibi peygamberlere ya da azizlere, velilere ve hatta meleklere, cinlere dönüşmesi; Sümer’de tarlaya benzetilen kadınların [[Tevrat]]’ta ve [[Kuran]]’da da aynı benzetmeyle tanımlanmaları, Sümerliler’in kırmızı rahiplerinin tapınağa gelen insanlara Hıristiyanlıktakine benzer şekilde günah çıkarma seansları uygulamaları… vd.<ref>http://www.sabitfikir.com/fikrisabit/dunyanin-tek-ve-en-buyuk-hikayesinin-kesfedilisi</ref>
 
Comte'un antitezi olan ve ilkel tek tanrıcılık tanımını yaparak teorileştiren [[Wilhelm Schmidt]]'e göre ise, tek tanrıcı fikir çok tanrıcılık öncesinde de mevcut bulunması gerektiğini belirtmiştir. 1912 tarihinde ilk kez yayımladığı "Tanrı Fikrinin Kaynağı" adlı eserinde; 'Yüce ve merhamet sahibi olan' kavramının, kimi ilkel toplumlarda görüldüğünü ve bu tek yüce ekolünün, çok tanrılı sistemlerden önce görülen 'Primitif Monoteizm' olarak tanımlamak gerektiğini iddia etmiştir. Dolayısıyla monoteizmin öncülü olarak iddia edilen, fetişzm veya anemizm evrelerinden de önce primitif monoteizm'in olması gerektiğini belirmiştir. <ref>http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/37/1146/13442.pdf Ankara Üniversitesi İ.F. Dergisi, 'Monoteizm ve Yüce Varlık ... Tartışması', Adıbelli Ramazan, syf. 127,128</ref>
İlahiyatçı görüşlere göre tektanrıcılık baştan beri insanlığın benliğinde bulunan bir inançtır.
 
Günümüz dinlerinin tanrı kavramı üzerine fikirleri; vahiy olmaksızın tanrı fikrine ulaşılamayacağını iddia eden ekollerden, katolik öğretideki tanrı fikrine akıl ile ulaşılabileceğini iddia eden ekollere kadar değişkenlik göstermeketedir. Dolayısıyla dinlerin (ilahiyatçı/kelamcı/hoca/ayetullah/rahip/haham vb.) tamamının ortak ve net bir görüşte olduğunu iddia etmek mümkün olamamaktadır.
 
==İnanç ve kavramlar==
1.251

değişiklik

Gezinti menüsü