İçeriğe atla

Hidroelektrik santrali: Revizyonlar arasındaki fark

k
88.236.170.169 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Değişiklik özeti yok
k (88.236.170.169 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
 
{{Yenilenebilir enerji kaynakları}}
'''(ZACK)Hidroelektrik santrali''', barajda biriken su [[potansiyel enerji|yer çekimi potansiyel enerjisi]] içermektedir. Su, belli bir yükseklikten düşerken, enerjinin dönüşümü prensibine göre [[potansiyel enerji|Yerçekimi Potansiyel Enerjisi]] önce [[kinetik enerji]] ([[mekanik enerji]]) ye daha sonra da [[türbin]] çarkına bağlı [[Elektrik Üreteci|jeneratör]] motorunun dönmesi vasıtasıyla [[elektrik enerjisi|Potansiyel elektrik Enerjisi]] ne dönüşür. [[Fizik]]ten bilindiği gibi 1 kg'lık bir [[kütle]], 1 [[metre|m]] yükseklikten düştüğünde
 
'''W''' (kg m²/sn²=N-m=[[Joule (birim)|joule]])= '''m'''(kg)*'''g''' (m/sn²)*'''h''' (m)= 9.8 N-m'lik iş yapılmış olur.
W = 1000*9.8*100 = 980.000 N-m = 980 000 joule(j) dür.
 
==Su düşüşü veya hidrolik düşüşdüşüşü==
 
Birbiri ile irtibatı bulunan iki su seviyesi arasındaki kot farkına denir. Bir hidroelektrik santralda düşüş ise üst su seviyesi ile çıkış su seviyesi arasındaki yükseklik farkıdır. Cebrî borular ve diğer yerlerdeki kayıplar göz önüne alınmazsa bu mesafeye net hidrolik düşü denebilir.
Yukarıdaki örnekte anlatılan işi 1 sn içinde yaptıran 980 000 N-m/sn lik [[güç]] tür. 1 N-m/sn = 1 [[watt]] olduğundan, eşdeğeri 980 kW'lık güçtür.
 
Yapılan işin, yükseklik '''(net düşü)''' ve türbin çarkından geçen suyun kütlesi ile, kütlenin de '''suyun [[debi]]si(Q m³/sn)''' ile [[doğru orantı]]lı, ayrıca '''Güç=iş/zaman''' olduğu bilindiğine göre, sürtünme kayıplarını da göz önünde tutarak formüle edersek; <math> guc = \frac{is(j) \times verim(%)x8760(h)}{zaman(sn)}=(W)</math> (formül)
 
<math> P = {h(m)\times m(kg) \times g(m/sn^2)\times \eta }=W</math> (formül)
 
<math> P = {h(m)\times {Q(m^3/sn) \times 1000(kg/m^3)}\times g(m/sn^2)\times \eta }=W</math>
olarak bulunur.
 
==Hidroelektrik santral çeşitleriçeşitlendirilmeleri==
 
Hidroelektrik santrallar, kaynağına göre, ''rezervuarlı'' ve ''kanal tipi'' olarak tesis edilebilirler.
* '''Rezervuarlı santrallar'''da öncelikle bir baraj yapılacağından suyun kullanımı enerji gereksinimine göre ayarlanabileceğinden verimleri yüksektir.
* '''Kanal tipi santrallar''', rezervuarlara göre daha ucuza mal olmalarına karşın su biriktirme olanağı olmadığından gelen su debisine göre çalışmak zorundadırlar.
* '''[[Pompa depolama hidroelektrik]]'''
 
== Hidroelektrik santrallerinin ana bölümlerigereçleri ==
Bir hidroelektrik santral binlerce parçadan meydana gelir. Ana bölümleri şunlardır:
 
=== 1. Su tutma yapısıyapıları ===
Rezervuarlı santrallarda baraj, kanal tipi santrallerde tünel ya da açık kanal, nehir tipi santrallerde ise regülatör şeklinde olabilir.
 
=== 2. Su alma yapısıyapıları ===
İletim hattına suyun giriş yaptığı yapıdır. Izgaralar, kapak ve kapak açma-kapama mekanizmalarından oluşur. [[Rezervuar]]lı santrallarda su girişi, yüzen cisimlerin borulara girmemesi için baraj gövdesinin orta kotlarında yapılırlar.
 
=== 3. İletim kanalıkanalları ===
Hidroelektrik tesisin işletmede öngörülen debideki suyu iletmesinde kullanılır. Trapez, duvarlı, kapalı duvarlı, tünel, veya doğrudan cebri borularla iletilebillir. Kanal sonu yükleme odasına bağlanır. Kanal boyunca sanat yapıları mevcuttur.
 
125.746

düzenleme