"İshaklı Kervansarayı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(→‎top: düzenleme AWB ile)
| ödüller =
}}
'''İshaklı Hanı''', '''Sâhib Ata Hanı''' veya '''Sâhip Ata Hanı''', [[1249]]<ref name= "ishaklıhanı2">Akok, M. "İshaklı Kervan Sarayı", Türk Arkeoloji Dergisi, Doktora Tezi, Yıl:2007. URL:http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/30741/208062.pdf?show. Erişim: 2017-03-04</ref>. (''Hicrî 647'') yılında [[Sahip Ata Fahrettin Ali]]'nin yaptırmış olduğu [[Afyonkarahisar|Afyon]] [[Konya]] yolu üzerinde eski ismi İshaklı olan şimdiki [[Sultandağı]] ilçesinde bulunan bir Kervansaraydır[[kervansaray]]dır. Türkiye Selçuklu Sultanı [[II. İzzeddin Keykavus]] yönetim dönemi zamanında yapılmıştır. 11 - 13. yüzyıllarında Anadolu'da, alışılmadık bir siyasi dönem, ticaret, ve sanat çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bu kısa ama altın çağ, [[Haçlı Seferleri]] ve [[Moğol istilâları]] ile zayıflamış, Selçuk Sultanları başkentleri olan [[Konya]]'dan bu savaşları denet ve yönetmişlerdir.
 
== Mimarı ve yapı tipi ==
Mimarı o zamanın en ünlü mimarları olan [[Kölük bin Abdullah]] ([[Arapça]]: '''ك؛لُك بِن اَبدُلَّه''') ve [[Kaluyan El-Konevi]] ([[Arapça]]: '''خاَلُياَن آل كْنءڤِ''')'dir
 
Yapı tipi, yazlık denilen avlulu, kışlık denilen kapalı bölümlü, kapalı bölümü avludan küçüktür. Kapalı bölüm iki taraflıdır, ve her taraf beş kubbelidir. Hanın yüzü batıya doğru bakıp, ve yol kenarında bulunur. Avlunun ortasında yükseltilmiş köşk mescit (''masdschid'') yer almaktadır. Mescit, kare planlı dört kemer ayağı üzerine oturtulmuş ve ibadet mekânı, zeminden yükseltilmiştir, doğu ve batı cephesinde yer alan pencere açıklıkları da silmelerle vurgulanmıştır. Köşk Mescid dış duvara 20 derece eksende, yönü kıbleye doğru yapılmıştır. Girişi kıbleye bakan tarafın tam öbür yönünde olup, merdivenleri iki taraftadır. Ayrıca avlu'nunavlunun tam ortasında bir kuyu bulunur. Kervansarayın kuzeydoğu cephesi, Anakapının yer aldığı 37,70 m uzunluğundaki giriş cephesidir. Önyüzün ortasında bulunan anakapı, 7,30 m genişliktedir. Önyüzde, ikisi köşede olmak üzere dört payanda<ref>Payandalar uzun duvarlarda duvarın direncini artırmak için kare, dikdörtgen, daire, çokgen gibi farklı biçimlenmelerde uygulanmış duvarlardır.</ref> yer almaktadır. Kuzeybatı ve güneydoğuda yer alan kare planlı payandalar 0,90 m duvardan öne doğru gelmektedir. Kare planlı payandalar ile anakapı arasında, çapı 1,88 m olan yarım daire planlı payandalar yer almaktadır. Kuzeybatı yönünden güneydoğu yönüne doğru kare planlı payanda ile yarım daire planlı payanda arası 6,24 m, yarım daire payanda ile portal arası 5,16 m. dir. Ana kapı güneydoğu yönünde ana kapı ile yarım daire planlı payanda arası 5,14 m, yarım daire planlı payanda ile kare planlı köşe payanda arası mesafe 6,11 m'dir. Dış duvarların kalınlığı 1.60 metredir.
 
Toplam alanı 1800 m², Kapalı bölümü 440 m², ve avlu 1.100 m² büyüklüğündedir. Selçuklu dönemi yapılarından İshaklı Hanı içindeki köşk mescit duvarlarında, Roma ve Bizans dönemlerine ait devşirme malzemenin kullanıldığı görülür.
25.169

değişiklik

Gezinti menüsü