"Süleyman" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
peygamberler için "hz." ifadesi kullanılmalıdır.
(peygamberler için "hz." ifadesi kullanılmalıdır.)
'''Süleyman''' ([[Arapça]]: '''سليمان''', sulaymān; [[İbranice]]: '''שלמה''', Şlomo veya Şelomo; [[Latince]]: '''Salomone''', [[Yunanca]]: '''Σολωμών''', [[İngilizce]]: '''Solomon''', [[Fransızca]]: '''Salomon''', [[Almanca]]: '''Salomo'''), Kral [[Davut]] ile [[Batşeba]]'nın oğlu ve [[İsrail Krallığı (Birleşik Monarşi)|İsrail Krallığı]]'nın üçüncü (1. Tatul, 2. Davut) kralı. [[Kudüs]] kentindeki [[Kudüs Tapınağı|büyük tapınağı]] inşa etmiştir. [[Kuran]]'da nebi ([[peygamber]]) olarak zikredilir. [[Hıristiyan]] inancında yasa koyucu ve kral olarak saygı görür.
 
Musevi Kutsal Kitabı'nın [[Ezgiler Ezgisi]], [[Vaiz]] ve [[Süleyman'ın Özdeyişleri|Özdeyişler]] kitapları Süleyman tarafından yazılmış kabul edilir. Din dışı tarihte, Hz.Süleyman'ın MÖ 970 - 928 yıllarında [[İsrail Krallığı (Birleşik Monarşi)|kral]] olduğu kabul edilir.
 
İbranice שלמ kökünden gelen Şlomo adı, kelime anlamıyla "Barış Yapan" demektir. Arapça ''selim'', ''selamet'' ve ''islam'' sözcükleriyle kökdeştir.
 
== Tevrat'ta Hz.Süleyman ==
[[Eski Ahit]]'te Hz.Süleyman'ın öyküsü [[1. Krallar]] kitabının ilk 11 bölümünde ve [[2. Tarihler]] kitabının ilk 9 bölümünde anlatılır.
 
1. “Kral Süleyman firavunun kızının yanı sıra [[Moav]]lı, Ammonlu, [[Edom]]lu, [[Sayda]]lı ve [[Hitit]]li birçok yabancı kadın sevdi.{{Antik İsrail}}
2. Bu kadınlar RAB'bin İsrail halkına, "Ne siz onların arasına girin, ne de onlar sizin aranıza girsinler; çünkü onlar kesinlikle sizi kendi ilahlarının ardınca yürümek üzere saptıracaklardır" dediği uluslardandı. Buna karşın, Süleyman onlara sevgiyle bağlandı.
 
3. Hz.Süleyman'ın kral kızlarından yedi yüz karısı ve üç yüz cariyesi vardı. Karıları onu, yolundan saptırdılar.
 
4. Hz.Süleyman yaşlandıkça, karıları onu başka ilahların ardınca yürümek üzere saptırdılar. Böylece Süleyman bütün yüreğini Tanrısı RAB'be adayan babası [[Davut]] gibi yaşamadı.
 
5. Saydalılar'ın tanrıçası [[Aştoret]]'e ve Ammonlular'ın iğrenç ilahı [[Molek]]'e taptı.
8. İlahlarına buhur yakıp kurban kesen bütün yabancı karıları için de aynı şeyleri yaptı.”<ref>http://kutsalkitap.info/tr-1ki11.html</ref>
 
Dini kaynaklara göre Hz.Süleyman [[Kudüs]] yakınlarındaki [[Gazze]] şehrinde doğdu. Davud'un on dokuz kadar oğlu vardı ama Tanrı Davud'un oğulları arasından Hz.Süleyman'ı kendisine varis kıldı. Ayrıca dünyaya gelmiş en zengin insan ve peygamberdir. Eski Ahit'te Hz.Süleyman döneminde altın ve gümüşün çok bulunmalarından sebep, bir taş parçası kadar değersizleştiği söylenerek, Hz.Süleyman ve serveti tasvir edilmektedir. Hz.Süleyman'ın bilgeliğinden faydalanmak isteyen, diğer ülke kral ve kraliçelerinin kral Hz.Süleyman'a ödül mahiyetinde altın ve değerli eşyalar getirmesi ise, serveti artırıcı etmenlerdendir.
 
== İslam'da Süleyman ==
[[İslam]] kaynaklarına göre Hz.Süleyman'ın [[kuş]] dilini bildiği, rüzgara, hayvanlara ve cinlere hakim olduğu ifade edilir. [[Kur'an]]'da [[Neml]]<ref>[http://tr.wikisource.org/wiki/Neml_Suresi Neml Suresi]</ref> ve [[Sebe Suresi|Sebe]]<ref>[http://tr.wikisource.org/wiki/Sebe%27_Suresi Sebe Suresi]</ref> surelerinde kıssası anlatılır. Anlatıma göre [[Saba Melikesi Belkıs]]'ın Süleyman'ı ziyaret edip müslüman olduğu, [[Hüdhüd]] adlı bir kuş ile haberleştiklerinden bahsedilmiştir. Yine çok ciddi bir hastalık geçirerek tahtı üzerinde ceset gibi kalarak sınandığı; güzel atların sunulduğu, kendisi için erimiş bakır madeninin sel gibi akıtıldığı, [[Cinler]]'in Süleyman'ın emriyle heykeller, havuzlar ve [[Süleyman Tapınağı]]'nı yaptığı, Belkıs'ın tahtını Hz.Süleyman'ın ehli kitap alimi olan baş veziri Asaf, ilim yoluyla göz açıp kapayıncaya kadar getirmiştir. Birçok şairin şiirlerinde kullandığı "Asaf'ın miktarını bilmez Süleyman olmayan" sözüde burdan gelir.<ref>[http://www.bilinmeyendiyarbekir.com/harun_nebi.html Asaf bin Berhiya]</ref> Kur'an'a göre Süleyman peygamber, asasına dayanır halde ölmüş, uzun süre öldüğü anlaşılamamış, ancak kurtların kemirmesi ile bastonunun düşmesi sonucu öldüğü anlaşıldıktan sonra defnedilmiştir. Bu ayetle cinlerin gaibi bilemeyecekleri anlatılmak istenir.
 
Rivayetlere göre Hz.Süleyman'ın yeşil yakuttan yüzüğü cennetten getirilmedir. Hz.Süleyman'ın mührü, edebiyatta kullanılan bir [[alegori]]dir. Mühründe İsmi azam yazılıdır. Pers ve İran folklöründeki pek çok kuş figürünün kullanıldığı masalda, sırrı bilge ve kuş dilinden anlayan Hz.Süleyman çözer.
 
== Kaynakça ==
2

değişiklik

Gezinti menüsü