İçeriğe atla

İngiliz sterlini: Revizyonlar arasındaki fark

£1 yaklaşık olarak Türk Lirası karşılığı, 28 Mart 2017 tarihli ve 22:30 saati ile karşılığıdır.
k (31.01.2017 güncel kur yazıldı. Kuzey Kıbrıs'ta Euro kullanıldığı yer alan yanlış metin silindi.)
(£1 yaklaşık olarak Türk Lirası karşılığı, 28 Mart 2017 tarihli ve 22:30 saati ile karşılığıdır.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
'''İngiliz sterlini''' ([[İngilizce]]: ''Pound sterling'', sembol: '''[[Pound işareti|£]]''', [[ISO 4217|ISO kodu]]: GBP), [[Birleşik Krallık]]'ta kullanılan [[para]] birimidir. [[İngiltere]] ve [[Galler]] bölgesinde resmi olan tek bankası [[Bank of England]]'dır. Ayrıca [[İskoçya]] ve [[Kuzey İrlanda]] bölgelerinde de farklı banka adlarıyla, yine [[Bank of England]] gibi [http://www.rbs.com/ RBS] (Royal Bank of Scotland), [http://www.bankofscotland.co.uk Bank of Scotland] ve [http://www.cbonline.co.uk/ Clydesdale Bank] gibi başka sterlin banknotlarının basılı olduğu yasal bankaları vardır.
 
Uluslararası para kodu “'''GBP'''”dir (GBP: ''Great Britain Pound''). 31.01.28 Mart 2017 saat 22:30 tarihinde ve zamanında 1 İngiliz Sterlini, £1, yaklaşık olarak 4,7241.55930 Türk Lirasıdır, ancak bu kur bir döviz kuru olduğu için gün gün değişmektedir. İskoç sterlini [http://www.bankofscotland.co.uk/ (Bank of Scotland) "İskoçya Merkez Bankası"],
[[İskoçya Krallığı|RBS]], [[Clydesdale Bank]] gibi bankaların bastığı banknotları taşıyan İngiliz sterlini'nin alt para birimi) ve diğer bankalarının basılı olduğu banknotları Türkiye'de sadece ana merkez bankaları ve döviz büroları alır, ve bununla birlikte İngiliz turistlerin daha çok uğrak yerleri alır, başka yerler sadece İngiliz sterlini alır.
Ayrıca İngiltere'nin yurtdışında, [[Avrupa]] ve [[Dünya]] genelinde deniz aşırı bölgeleri vardır, bunlardan [[Guernsey sterlini|Guernsey]], [[Jersey]], [[Falklands Adası]], [[Man Adası]] ve [[Cebelitarık sterlini]] çok ünlüdür, ve onların da ayrı ayrı bankaları vardır. Aynı zamanda [[İngiltere]]'nin [[Kıbrıs]]'taki Hava Üsleri olan [[Ağrotur ve Dikelya|Ağrotur ve Dikelya Hava Üsleri]] de vardır, ama onlar [[Kıbrıs Cumhuriyeti]] gibi [[Avrupa Birliği|Avrupa]] Para Birimi olan [[Euro]] (€) Avro'yu kullanır.
155

düzenleme