İçeriğe atla

Pedro Calderón de la Barca: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: Yazılış AWB ile
(→‎Yaşamı: düzeltme AWB ile)
k (→‎top: Yazılış AWB ile)
'''Pedro Calderón de la Barca''' (d. [[17 Ocak]] [[1600]], [[Madrid]]- ö. [[25 Mayıs]] [[1681]], [[Madrid]]), İspanyol şair, oyun yazarı, asker, din adamı.
 
[[İspanyol edebiyatı]]nın [[İspanyol Edebiyatı#Altın Çağ|Altın Çağ]]'daki iki dev oyun yazarlarından biridir (diğeri [[Lope de Vega]]). ''Rönesans'' ve ''Barok'' olmak üzere iki döneme ayrılan İspanyol Altın Çağı'na barok tiyatroyu getiren şahsiyet olarak bilinir.<ref name=ertugrul>[http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/13/1185/13705.pdf Ertuğrul Önalp, '''Calderon ve Trajedilerinde Namus ve Şeref Teması''', ''Tiyatro Araştırmaları Dergisi, Sayı: 9 Yıl:1992'']</ref> Kimi kaynaklara göre yazdığı oyun sayısı ikiyüzdeniki yüzden fazladır. Oyunlarında genellikle inanç ve onur temalarını işlemiştir. Calderon'un ölümü Altın Çağ'ın da sonu kabul edilir.
== Yaşamı ==
1600 yılında Madrid'de dünyaya geldi. Soylu bir İspanyol ailesine mensuptu. On yaşında annesini, on beş yaşında babasını kaybedince [[Cizvitler]] tarafından yetiştirildi. [[Alcalá de Henares|Alcala]] ve [[Salamanca Üniversitesi|Salamanca]] üniversitelerinde din hukuku okurken edebiyata yöneldi. Bilinen ilk şiirleri 1620’de bir yarılmada Lope de Vega’nın dikkatini çekti.<ref name=filozof>[http://www.filozof.net/Turkce/edebiyat/edebi-sahsiyetler-kisilikler-biyografileri/42163-pedro-calderon-de-la-barca-kimdir-hayat-eserleri-hakk-nda-bilgi.html?showall=1 '''Pedro Calderon de la Barca kimdir''', ''Filozof.net sitesi Erişim tarihi:17.02.2015'']</ref> bilinen ilk oyunu ''Amor, honor y poder'' (Aşk, Onur ve Güç) Madrid’de 1623’te sahnelendi.