İçeriğe atla

"Omurgalılar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
(→‎top: düzenleme/yazım hatası giderimi/türkçeleştirme/ AWB ile)
}}
'''Omurgalılar''' ({{dil-la|Vertebrata}}), [[hayvanlar]] aleminin {{bt-trlat|kordalılar|Chordata}} [[şube]]sine ait bir alt şubedir.
 
== Ortak özellikleri ==
 
Omurgalıların en karakteristik özelliği, birbirini takip eden [[omur]]lardan yapılmış bir [[omurga]]ya sahip olmalarıdır. [[Omurga]] sütunu çok kuvvetli bir destektir, fakat aynı zamanda eğilebilir bir yapıdadır. Aşağı omurgalılarda, omurga [[kıkırdak]] halinde olmasına rağmen, yüksek yapılı omurgalılara doğru kemikleşmeye başlar.
 
Birçok omurgalıda omurgaya iki çift ön ve arka üyelerde tutunur. Vücut [[bilateral simetri|bilateral]] (iki yanlı bakışımlı) simetriktir. Baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. Sölom yani vücut boşluğu yalnız gövde bölgesinde bulunur. Sindirim kanalı bel kemiğinin karın (ventral) tarafındadır. [[Dolaşım sistemi]] kapalıdır. [[Yürek]] en az iki, en çok dört boşluk ihtiva eder. Kanın [[alyuvar]]larında [[hemoglobin]] denilen solunum [[pigment]]i vardır. Hemoglobin, kana kırmızı rengi verir. Boşaltım organları çifttir. Boşaltım ve üreme organı açıklıkları, tek veya ayrı ayrı olarak bulunur.
 
İki çift [[ekstremite]]leri vardır. Bunlar balıklarda bulunan göğüs ve karın yüzgeçleri, karada yaşayanlarda ise ön ve arka bacaklardır. Suda yaşayanlar [[solungaç]], havadakiler [[akciğer]] solunumu yapar. Kafatası içinde muhafaza edilen karmaşık yapılı bir beyinleri vardır.
 
== Sınıflandırma ==
2

değişiklik