İçeriğe atla

"IX. Konstantinos" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(→‎top: düzeltme AWB ile)
IX. Konstantin döneminde, [[Rus]]lara ve [[Ermeni]]lere karşı başarılar kazanıldıysa da, ordunun küçültülmesi ülke savunmasında zaafa neden oldu. [[Peçenekler]]in [[Tuna]] boylarını ve [[Trakya]] ve [[Makedonya]]'yı, [[Tuğrul Bey]] komutasındaki [[Selçuklular]] akıncılarının [[Anadolu]]'yu talan etmeleri engellenemedi. Konstantin'un hükümdarlığı döneminde Bizans topraklarına katılan [[Ani]], [[Selçuklular]]ın saldırısına hedef oldu. [[Normanlar]] ise [[İtalya Yarımadası]]'nın güneyinde ilerlediler. Bütün bu başarısızlıklar Konstantin'in çevresindeki seçkinlerin görevlerini kaybetmelerine neden oldu.
 
IX. Konstantin dönemi aynı zamanda Bizans ve Roma kiliselerinin kesinlikle ayrıldığı dönemdir. Konstantin, [[Normanlar]]a karşı [[papalık]]la ittifak girişiminde bulunduysa da Batı ve Doğu kiliseleri arasındaki ilişkiler gitgide bozuldu. 1043-1058 arasında patrik olan haris ve cüretli [[MikhailI. KerulariosMihail Kirularios]] ile papanın muhteris yardımcısı Umberto arasındaki çatışma, [[Hıristiyanlık]] dogmaları ve kilise adetleri konularında somutlandı. 1054'te papalık elçilerinin Konstantinopolis'i ziyareti ve Kerullarios'un [[aforoz]] edilmesiyle, Doğu ve Batı kiliseleri birbirlerinden kesin olarak ayrıldılar.
 
Konstantin'un ölümüyle hükümdarlık tekrar Zoe'nin kız kardeşi [[Teodora (VIII. Konstantin'in kızı)|Teodora]]'ya geçtiyse de, ertesi yıl o da ölünce görkemli [[Makedonyalılar Hanedanı]] son buldu.
86.124

değişiklik