İçeriğe atla

"Abdal" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  4 yıl önce
→‎Tarihsel Nitelikleri: Yazım hatası düzeltildi.
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(→‎Tarihsel Nitelikleri: Yazım hatası düzeltildi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
Abdallar [[İslam]] dini ile [[Türkler]]in İslam öncesi [[şamanizm]]ini şahıslarında birleştirmişlerdi. Eskiden [[Kök Tengri]] ile mânevî bağlantı kurabilen "Kam" karakteri, İslamlaşmayla beraber yerini "Abdal" kişiye bırakmıştır.
 
[[Anadolu]]'nun 11. yüzyıldan başlayarak Türkmen göçüne maruz kalması abdalları ve babaları da buraya getirmiştir. [[Sarı Saltuk]] gibi bazı abdallar Osmanlılardan önce [[Balkanlar]]a geçerek dinsel etkinliklerde bulunmuşlardır. [[Baba İshak]]'ın 1239/1240'da [[Adıyaman]] bölgesinde başlattığı Babaî İsyanı [[Anadolu Selçuklu Devleti]]'nin zayıflamasına ve [[Moğol]] saldırısına [[1243]]'dete karşı koyamamasına yol açmıştır.
 
Söğüt-[[Bilecik]] bölgesinde ortaya çıkan [[Osmanlı Beyliği]]'nde abdallar ([[Edebali]], [[Geyikli Baba]]) Osmanlı Beylerine ([[Osman Gazi]], [[Orhan Gazi]]) yakın duran kişilerdi. Osmanlı erken döneminde abdallar gerek Batı Anadolu, gerekse [[Balkanlar]]daki [[Hıristiyan]] nüfusun İslamlaşmasında etkili olmuşlardır. Bunda, İslamın değişmez ve şartlarını empoze eden kitabî yaklaşım yerine yerel geleneklerle uyuşmaya yatkınlık, yani yerel geleneklerle İslam geleneklerini uyum içine sokan tutumun payı belirleyiciydi.